Aktualności

Autobusem szynowym do Konstancina-Jeziorny

2010.09.17 08:10 , aktualizacja: 2012.04.24 10:51
Autor: Krzysztof Rodziewicz, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Jest szansa na kolejowe połączenie Konstancina-Jeziorny z Warszawą. 16 września br. odbył się próbny przejazd autobusu szynowego Kolei Mazowieckich na trasie Warszawa Zachodnia – Warszawa Okęcie – Konstancin-Jeziorna. Wzięli w nim udział m.in. Piotr Szprendałowicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, Przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Michał Panfil, członek zarządu Spółki Koleje Mazowieckie.

 

Próbny przejazd szynobusem pokazał, że możliwy jest dojazd z Konstancina do Warszawy w zaledwie 40 minut. To atrakcyjna oferta dla osób dojeżdżających do pracy lub szkoły szczególnie w godzinach szczytu - podkreślił Piotr Szprendałowicz.

 

Przejazd miał na celu sprawdzenie możliwości technicznych realizacji regularnych połączeń pasażerskich do Konstancina-Jeziorny. 14-sto kilometrowy odcinek pomiędzy Warszawą Okęciem a Konstancinem Jeziorną stanowi część tzw. linii siekierkowskiej należącej do koncernu Vattenfall, po której odbywa się obecnie wyłącznie ruch towarowy do Elektrociepłowni Siekierki.

 

Uruchomienie połączeń będzie wymagało dostosowania infrastruktury kolejowej do ruchu pasażerskiego. Zgodnie z zawartym 9 maja 2009 r. listem intencyjnym pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, Spółką Koleje Mazowieckie oraz samorządami powiatu piaseczyńskiego, uruchomienie przez samorząd województwa połączeń będzie możliwe po dokonaniu stosownych uzgodnień z właścicielem infrastruktury oraz przeprowadzeniem przez samorządy lokalne niezbędnych inwestycji.

Liczba wyświetleń: 539

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.