Aktualności

Dziękujemy rolnikom - Spała 2010

2010.09.20 14:20 , aktualizacja: 2012.04.24 10:37

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Mszą świętą w Kaplicy Polowej AK przy Kościele Prezydentów Rzeczypospolitej rozpoczęły się 19 września br. w Spale Dożynki Prezydenckie. Tradycja spotkań głowy państwa z rolnikami sięga czasów II Rzeczypospolitej, gdy z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego zorganizowano pierwsze ogólnokrajowe Święto Plonów. Podczas tegorocznych uroczystości Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował marszałek Adam Struzik.

 

Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową prezydenta Ignacego Mościckiego i mszy św., celebrowanej przez biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziubę, korowód dożynkowy udał się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Wręczono wieńce dożynkowe, podziękowano rolnikom za trud pracy na roli i gospodarski wysiłek, a starostowie tegorocznych obchodów złożyli na ręce prezydenta RP Bronisława Komorowskiego bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

 

Ważnym punktem uroczystości był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Prezentacji wieńca z Mazowsza, przygotowanego w Muzeum Wsi Mazowieckiej przez panią Jadwigę Meller, dokonał zespół folklorystyczny „Zawidzanie”. Obchodom towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego i kiermasze. Można też było skosztować regionalnych potraw.

  • fot. Jarosław Giziński
  • fot. Jarosław Giziński
  • fot. Jarosław Giziński
  • fot. Jarosław Giziński
  • fot. Jarosław Giziński
  • fot. Jarosław Giziński

Liczba wyświetleń: 769

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.