Aktualności

Dyskusja na temat energii odnawialnej

2010.09.21 09:55 , aktualizacja: 2012.04.24 10:29

Autor: opracowanie: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Jaką rolę odgrywa efektywne zarządzanie informacją na rynkach energetycznych i jakie mogą być skutki dezinformacji – na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji „Zarządzanie informacją i energią w systemie bezpieczeństwa Unii Europejskiej”. Gościem forum był m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Spotkanie, z udziałem przedstawicieli administracji publicznej - naukowców i praktyków, odbyło się 20 września w siedzibie Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie k. Otwocka. Konferencję podzielono na 3 panele dyskusyjne. Ich celem było podkreślenie roli informacji we współczesnym społeczeństwie. Prelegenci i zaproszeni goście dyskutowali na temat zwiększenia efektywności energetycznej i racjonalnego gospodarowania energią. Szczególny nacisk położono na rolę informacji na rynku energetycznym, w tym rynku energii odnawialnej.

 

Marszałek Adam Struzik w swoim wystąpieniu podkreślił, że świadomość energetyczna to trwałe zachowanie oparte na fundamentalnym przesłaniu o odpowiedzialności ludzi za dobro jakim jest naturalne środowisko. To kieruje naszą uwagę ku rozwiązaniom pro-energetycznym wykorzystującym naturalne zasoby energii, w jak najmniejszym stopniu degradujące nasze środowisko. Rozwiązaniami spełniającymi te warunki są Odnawialne Źródła Energii (OZE), które są szansą na zrównoważony rozwój, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego. Marszałek dodał, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest odpowiednią postawą wobec przyszłych pokoleń, a przede wszystkim gwarancją postępu cywilizacyjnego.

 

Założenie pakietu energetycznego 3x20 zobowiązuje kraje Unii Europejskiej, by 15% zużywanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Jak efektywnie inwestować w OZE? – odpowiedzi na to pytanie starali się udzielić praktycy i  teoretycy sesji prowadzonej przez prezesa Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii – dr. Sławomira Pasierba.

 

Tematem niebezpieczeństw wynikających z dezinformacji zajęli się specjaliści WSGE oraz goście z Akademii Obrony Narodowej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Trzeci panel połączył zagadnienia rynku energetycznego i zarządzania informacją w tematach manipulacji informacją  i „czarnego PR” w energetyce. Uczestnicy sesji dyskutowali nad znaczeniem  świadomości społecznej dla realizacji państwowej polityki energetycznej.

 

Spotkanie stanowiło forum wymiany poglądów dla przedstawicieli ośrodków akademickich z całej Polski, firm pracujących w obszarze nowych technologii, zwłaszcza energii odnawialnej, przedstawicieli instytucji rządowych i samorządowych oraz służb zajmujących się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym.

 

Konferencja współfinansowana była przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Liczba wyświetleń: 762

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.