Aktualności

Dzieci się uczą jak ratować życie

2010.09.23 15:00 , aktualizacja: 2012.04.24 10:15

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Jak poruszać się bezpiecznie na drodze? Jak zachować się gdy na naszej drodze stanie agresywny pies? Czym grozi samodzielna zabawa z fajerwerkami czy też w jaki sposób uratować życie drugiemu człowiekowi? – to pytania, na które 300 uczniów dwóch warszawskich szkół podstawowych uzyskało odpowiedzi od stołecznych policjantów i ratowników „Meditransu”. W spotkaniu z uczniami, 24 września br., udział wziął wicemarszałek Ludwik Rakowski.

 

Podczas spotkań zaprezentowane zostały dwa filmy zrealizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego:„… tak, chcę być bezpieczny” oraz „Pierwsza pomoc”. Stały się one punktem wyjścia do dyskusji, jaką policjanci i ratownicy poprowadzili z uczniami na temat przedstawionych w nich niebezpieczeństw. Uczniowie uzyskali wiele praktycznych informacji oraz poznają zasady bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk wicemarszałka Ludwika Rakowskiego zestawy zawierające wyposażenie rowerzysty.

 

Tego typu spotkania edukacyjne, skierowane do najmłodszych mieszkańców Mazowsza są bardzo potrzebne. Świadczą o tym statystyki policyjne. Wynika z nich, że w pierwszej połowie 2010 r. na stołecznych drogach rannych zostało 66 dzieci w wieku do 17 lat.  

 

Film „…tak, chcę być bezpieczny” składa się z pięciu rozdziałów: droga, obcy, pies, fajerwerki, narkotyki. W każdym z nich przedstawiona jest krótka fabularyzowana historia opisująca konkretną sytuację, w której znaleźli się kilku i kilkunastoletni bohaterowie filmu. Uczniowie zobaczyli dwie hipotetyczne wersje wydarzeń, których finał zależał od właściwej lub niewłaściwej decyzji bohatera. W filmie znalazły się także wypowiedzi ekspertów m.in. tresera psów tłumaczącego, jak należy zachować się w stosunku do agresywnego psa.

 

Z filmu instruktażowego „Pierwsza pomoc” uczniowie mogli się dowiedzieć m.in. jak zachować się w sytuacji, kiedy jest się świadkiem wypadku samochodowego, jak pomóc osobie, która zasłabła, albo dziecku, które się zakrztusiło. W każdej z fabularyzowanych historii młody bohater jest świadkiem innego zdarzenia – wypadek samochodowy, zasłabnięcie, atak serca, zakrztuszenie itp. Uczniowie mogli zobaczyć, jakie kroki należy w tego typu sytuacjach podjąć. Nad treścią filmu czuwała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SPZOZ w Warszawie, a udział w nim wzięli doświadczeni ratownicy i strażacy.

 

 


Program „Bezpieczna droga do szkoły” realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego od 2002 roku, we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego z terenu województwa mazowieckiego.Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci, dojeżdżających do szkół rowerami i pokonujących tę trasę pieszo, a także wspieranie edukacji i wychowania komunikacyjnego w mazowieckich szkołach. Program skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i klas 1-2 gimnazjów. Co roku z programu korzysta ok. 260 tys. młodzieży.

 

Na terenie całego Mazowsza odbywają się spotkania, podczas których dzieci poznają podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Mają możliwość wysłuchania wykładów oficerów policji i straży pożarnej na temat bezpiecznego zachowania się na jezdni, w domu oraz w szkole. Spotkaniom towarzyszą ćwiczenia praktyczne – jazda po torze rowerowym, a także rozwiązywanie testu z wiedzy o ruchu drogowym.

 

Uczniowie objęci programem otrzymują bezpłatnie materiały dydaktyczne (podręczniki), zestawy ochronne oraz elementy odblaskowe (kaski, kamizelki, opaski, oświetlenie do rowerów itp.).

 

Inicjatywę Samorządu Województwa Mazowieckiego „Bezpieczna droga do szkoły” popiera Rzecznik Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty i Komendanci Wojewódzki i Stołeczny Policji. Program „Bezpieczna droga do szkoły” przynosi realne efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków powodowanych przez dzieci, które w coraz większym stopniu stają się świadomymi użytkownikami dróg.

 

W ramach programu, w 2003 r., na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, przekazano samochód z wyposażeniem multimedialnym, który ułatwia prowadzenie zajęć z wychowania komunikacyjnego w szkołach.

Liczba wyświetleń: 609

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.