Aktualności

„Bezpieczna droga do szkoły” po raz dziewiąty

2010.09.28 09:45 , aktualizacja: 2012.04.24 09:40

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • arch. UG Wiskitki
  • J&A Media Anna Wrzesień
  • arch. UG Wiskitki
  • J&A Media Anna Wrzesień
  • arch. UG Wiskitki
  • arch. UG Wiskitki
  • J&A Media Anna Wrzesień
  • arch. UG Wiskitki
  • J&A Media Anna Wrzesień
  • arch. UG Wiskitki
  • arch. UG Wiskitki
  • arch. UG Wiskitki

Ruszyła nowa edycja programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Bezpieczna droga do szkoły”, którą 27 września br. zainaugurował Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Aż 500. uczniów z gminy Wiskitki (powiat żyrardowski rozpoczęło tegoroczną, dziewiątą już edycję programu. W ubiegłym roku programem objęto ponad 56 tys. dzieci i młodzieży z całego Mazowsza.

 

Tylko w pierwszej połowie 2010 r. na drogach województwa mazowieckiego zginęło 15 dzieci w wieku do 18 lat, a rannych zostało 299. Najwięcej, bo aż 162 osoby, to ofiary w wypadkach samochodowych, a 93 piesi.[1] Statystyki te pokazują jak potrzebne są akcje edukacyjne skierowane właśnie do najmłodszych mieszkańców Mazowsza.

 

Program „Bezpieczna droga do szkoły” adresowany jest głównie do dzieci, które dojeżdżają do szkoły rowerami lub pokonują tę trasę pieszo. W ramach programu na terenie całego Mazowsza organizowane są spotkania, podczas których dzieci poznają zasady ruchu drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

 

W imprezie inaugurującej tegoroczną edycję akcji „Bezpieczna droga do szkoły” wzięli udział uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych i I-II gimnazjów z miejscowości: Wiskitki, Guzów, Franciszków i Miedniewice. Dzieci zmierzyły się w konkursie na temat wiedzy o ruchu drogowym i zasad udzielania pierwszej pomocy. Pokazały także swoje umiejętności w jeździe na rowerze po torze z przeszkodami. Najlepszym nagrody wręczył marszałek Adam Struzik.

 

Wszystkie dzieci biorące udział w akcji otrzymały wyposażenie młodego rowerzysty m.in. kaski, kamizelki i opaski odblaskowe, lampki do rowerów, a także kodeksy młodego rowerzysty.

 

Program „Bezpieczna droga do szkoły” realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego od 2002 roku, we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego z terenu województwa mazowieckiego.Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci, dojeżdżających do szkół rowerami i pokonujących tę trasę pieszo. A także wspieranie edukacji i wychowania komunikacyjnego w mazowieckich szkołach. Program skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i klas 1-2 gimnazjów. 

 

Na terenie całego Mazowsza odbywają się spotkania, podczas których dzieci poznają podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Mają możliwość wysłuchania wykładów oficerów policji i straży pożarnej na temat bezpiecznego zachowania się na jezdni, w domu oraz w szkole. Spotkaniom towarzyszą ćwiczenia praktyczne – jazda po torze rowerowym, a także rozwiązywanie testu z wiedzy o ruchu drogowym.

 

Uczniowie objęci programem otrzymują bezpłatnie materiały dydaktyczne (podręczniki), zestawy ochronne oraz elementy odblaskowe (kaski, kamizelki, opaski, oświetlenie do rowerów itp.).

 

Inicjatywę Samorządu Województwa Mazowieckiego „Bezpieczna droga do szkoły” popiera Rzecznik Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty i Komendanci Wojewódzki i Stołeczny Policji. Program „Bezpieczna droga do szkoły” przynosi realne efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków powodowanych przez dzieci, które w coraz większym stopniu stają się świadomymi użytkownikami dróg.

 

W ramach programu, w 2003 r., na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, przekazano samochód z wyposażeniem multimedialnym, który ułatwia prowadzenie zajęć z wychowania komunikacyjnego w szkołach.



[1]Dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, bez garnizonu warszawskiego

Liczba wyświetleń: 1385

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.