Aktualności

Nagroda „Dzieło życia” dla Antoniego Wita

2010.09.28 10:50 , aktualizacja: 2012.04.25 11:02

Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Elwira Kasprzak

W poniedziałek 27 września br., podczas uroczystej gali wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida na Zamku Królewskim w Warszawie, Maestro Antoni Wit odebrał z rąk przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Roberta Soszyńskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Nagrodę „Dzieło życia”, przyznawaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za całokształt twórczości. Uhonorowano również Laureatów IX edycji Nagrody Norwidowskiej w czterech dziedzinach sztuki: literatury, muzyki, plastyki i teatru, za wybitne dzieła i kreacje, których premiera odbyła się w 2009 roku.

 

– Jestem dumny, że mogę reprezentować Samorząd Województwa Mazowieckiego w tym właśnie akcie – powiedział przewodniczący Robert Soszyński, witając gości zgromadzonych w Sali Koncertowej. – Bez kultury – zaznaczył marszałek Adam Struzik – nasza wspólnota byłaby uboga. To wy, Państwo, jesteście naszym największym bogactwem, stąd ta nagroda, która jest skromnym uhonorowaniem Waszych wysiłków i sukcesów.

Antoni Wit zapewnił, odbierając Statuetkę Norwidowską, że nie uważa swojego dorobku artystycznego za zamknięty. Zadeklarował również przekazanie nagrody pieniężnej – 25 tysięcy zł – na budowę Domu Muzyka Seniora w Kątach koło Góry Kalwarii. Ten piękny gest wzbudził ogromny aplauz zaproszonych gości.

 

Laureatką Nagrody Norwidowskiej w dziedzinie literatury została eseistka, publicystka, autorka powieści biograficznych o znanych ludziach, bohaterach niezwykłych wydarzeń – Krystyna Kolińska, wyróżniona za książkę „Szaniawski. Zawsze tajemniczy”. – Krystyna Kolińska pisze po polsku, co jest rzadkie w naszych czasach – powiedział w laudacji przewodniczący Kapituły Literackiej Marek Wawrzkiewicz.

 

W dziedzinie muzyki Kapituła Norwidowska nagrodziła Henryka Wojnarowskiego – jednego z najwybitniejszych dyrygentów zanikającej obecnie sztuki chóralnej – za nagranie, a tym samym uratowanie od zapomnienia „Mszy” Stanisława Moniuszki. – Nagroda przypomniała mi, że pracę z chórem rozpocząłem w 1960 roku. Jest to więc taka moja nagroda za pięćdziesięciolecie pracy chórmistrzowskiej – powiedział laureat, dziękując za to wyróżnienie.

 

Wśród plastyków nagrodzony został kolorysta Tadeusz Dominik za wystawę „Tadeusz Dominik. Za oknem jest ogród”, którego twórczość należy do najbardziej oryginalnych zjawisk we współczesnym malarstwie polskim, a jego „kulisty kod ekspresji” zachwyca swoją niepowtarzalnością. – Wielcy mistrzowie – jak Jan Cybis – mawiali, że dwa kolory zestawić może każdy, ale ten trzeci może tylko Tadeusz Dominik – zaznaczył przewodniczący Kapituły Plastycznej Stanisław Wieczorek, prezentując sylwetkę twórczą Mistrza.

 

Tegoroczną Laureatką nagrody w kategorii „Teatr” została Agnieszka Glińska za reżyserię przedstawienia „Lekkomyślna siostra” – nadzieja polskiego teatru, jedna z najbardziej rozchwytywanych młodych reżyserów, której inscenizacje są gwarancją zarówno wysokiego poziomu spektaklu, jak i pełnej widowni. – Glińska przywróciła nam Perzyńskiego jako dramatopisarza – powiedział przewodniczący Kapituły Teatralnej Lech Śliwonik.

 

Sylwetki Laureatów Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida zaprezentowane zostaną podczas wystawy poświęconej tegorocznej edycji tego wyróżnienia, którą będzie można obejrzeć w podcieniach Ratusza w Warszawie.

  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak

Liczba wyświetleń: 801

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.