Aktualności

Dla rozwoju Mazowsza

2010.09.29 15:55 , aktualizacja: 2012.04.24 09:06
Autor: opracowanie Agnieszka Stabińska (na podst. mat. Biura Prasowego UMWM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
foto: Adam Bobryk
foto: Adam Bobryk
fot. Andrzej Rymuza,...
fot. Andrzej Rymuza,...

Nowoczesna, kompleksowo wyposażona i funkcjonalna baza Wydziału Humanistycznego oraz Pawilon Rzeźby – to wszystko czeka studentów i pracowników Akademii Podlaskiej pod koniec 2012 r. Będzie to możliwe dzięki realizacji drugiego etapu inwestycji, jaką jest budowa Wydziału Humanistycznego. Projekt o wartości blisko prawie 60 mln zł otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości ponad 35,5 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali 29 września br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Rektor Akademii Podlaskiej Antoni Jówko.

 

Pierwszy etap inwestycji, w ramach którego wybudowany został gmach główny Wydziału Humanistycznego Akademii Podlaskiej został zakończony w 2008 r. Kolejnym krokiem, zbliżającym inwestycję do końca, będzie m.in. wykonanie prac budowlano-wykończeniowych i instalacyjnych w nowym budynku i wokół niego, kompleksowe wyposażenie go w sprzęt i pomoce dydaktyczno-naukowe oraz wybudowanie i kompleksowe wyposażenie Pawilonu Rzeźby. Dzięki realizacji inwestycji w salach wykładowych, seminaryjnych i audytoriach Wydziału Humanistycznego będzie mogło kształcić się jednocześnie ponad 1600 studentów.

Budynki zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (brak barier architektonicznych typu progi, montaż wind, poręczy itp.). Z Pawilonu Rzeźby czy też powstającej sali koncertowej na 80 miejsc będą korzystać zarówno studenci i pracownicy Akademii, jak również społeczność lokalna.

Projekt dofinansowany zostały z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Funduszy Unijnych.

 

Przed podpisaniem umowy na Akademii Podlaskiej w Siedlcach marszałek Adam Struzik uroczyście otworzył konferencję pt. „Informacja i promocja oraz proces inwestycyjny w projektach, w ramach RPO WM 2007-2013” Podczas spotkania beneficjenci środków unijnych mogli dowiedzieć się m.in. jak przygotowywać działania informacyjno-promocyjne projektów realizowanych w ramach RPO WM na przykładzie projektów realizowanych przez miasto Siedlce w ramach Działań: 6.1 Kultura „Modernizacja budynku Podlasie i rozbudowa Centrum Kultury i sztuki w Siedlach” oraz1.5 Rozwój Przedsiębiorczości „Poszerzenie oferty przedsiębiorstwa Dworskie Smaki o usługę organizacji dużych imprez plenerowych oraz zwiększenie asortymentu  tradycyjnych produktów gastronomicznych poprzez budowę wiat dla gości i adaptacji budynku na kuchnię”. W drugiej części panelu przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych omówili wytyczne i problemy, związane z realizacją projektów w ramach RPO WM.

 

Ostatnim punktem wizyty w powiecie siedleckim było uroczyste otwarcie przebudowanej drogi powiatowej nr 3622W Mordy-Przesmyki. Inwestycja, decyzją zarządu województwa, otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 10,7 mln zł. Przebudowana droga połączyła ze sobą dwie gminy powiatu siedleckiego – Mordy i Przesmyki. W ramach inwestycji poszerzono jezdnię i wzmocniono istniejącą nawierzchnię. Wybudowane zostały nowe chodniki, zjazdy do każdej działki, przebudowano także skrzyżowania. Poprawiony został również system odwodnienia drogi i kanalizacja deszczowa. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 12,6 mln zł.

Liczba wyświetleń: 1332

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.