Aktualności

50 lat Instytutu Wysokich Ciśnień PAN

2010.10.11 12:20 , aktualizacja: 2016.11.30 15:40

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. Instytut...
fot. arch. Instytut...
fot. arch. Instytut...
fot. arch. Instytut...
fot. arch. Instytut...
fot. arch. Instytut...
fot. arch. Instytut...

Piknikiem Naukowo-Technologicznym, który odbył się 9 października br. w Celestynowie, uczczono 50. jubileusz Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. Uroczystości stały się okazją do uhonorowania dotychczasowej działalności Instytutu Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Instytut Wysokich Ciśnień PAN jest obecnie jednym z największych na świecie ośrodków naukowych w dziedzinie badań podstawowych i materiałowych w oparciu o techniki wysokociśnieniowe. Uroczystość podsumowująca 50-lecie jego działalności była jednocześnie początkiem nowej inicjatywy – powstania Parku Innowacyjnego Celestynów Unipress. Zadaniem nowoczesnego ośrodka badawczo-wdrożeniowego ma być przygotowywanie programów komercjalizacji zaawansowanych technologii, budowa i wynajem powierzchni laboratoryjnej i produkcyjnej, a także rola partnera i inwestora w procesie zakładania nowych firm. Uczestnicy pikniku, który odbył się pod hasłem „50 lat – od Laboratorium na Zielnej do Instytutu Wysokich Ciśnień PAN” mogli wziąć udział m.in. w seminarium pn. „Technologie dla Innowacyjnego Parku w Celestynowie”.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że Instytut od lat aktywnie i skutecznie pracuje na rzecz rozwoju polskiej nauki, a także poprawy innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. W uznaniu zasług na rzecz rozwoju Mazowsza dotychczasowa działalność Instytutu uhonorowana została Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Wręczając symboliczne odznaczenie marszałek pogratulował jubileuszu i prężnego rozwoju oraz podziękował za nieoceniony wkład w rozkwit mazowieckiej myśli technologicznej.

 

Uroczystościom jubileuszowym towarzyszył również 9-cio rundowy turniej kołowy w szachach błyskawicznych. Uczestnicy mogli się w nim zmierzyć z arcymistrzami – Moniką i Bartoszem Saćko, Bartłomiejem Macieją oraz Jackiem Gdańskim. W trakcie pikniku nie zabrakło także imprez sportowych, koncertów oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi.

Liczba wyświetleń: 779

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.