Aktualności

Najważniejsza jest profilaktyka

2010.10.12 13:55 , aktualizacja: 2012.04.23 14:40
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
foto: arch. Kolei...
foto: arch. Kolei...

“Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. są partnerem akcji bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych w Warszawie oraz Radomiu. Badania odbyły się 11 października w Radomiu i 12 października w Warszawie.

 

Spółka Koleje Mazowieckie aktywnie włącza się w działania mające na celu szerzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. Celem akcji jest zainteresowanie profilaktyką jak największej liczby Pań i stworzenie im możliwości skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych.
To właśnie one pozwalają na wczesne wykrywanie raka piersi i szyjki macicy.

 

Mieszkanki Warszawy, dzień wcześniej także Radomia, mogły skorzystać z bezpłatnych badań w Cytomammobusie, którego zakup został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego kwotą 1,2 mln zł.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, otwierając akcję w Warszawie, zaznaczył jak ważne są badania profilaktyczne. Podkreślił, że nie warto pozostawiać własnego zdrowia i życia przypadkowi. Dlatego zaapelował nie tylko do kobiet, ale także do mężczyzn, aby przekonali swoje żony, matki, córki, że warto poświęcić parę chwil na badanie, które niejednej osobie uratowało już życie.
 

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi. Obecnie jest uznana za najlepszy sposób wykrywania raka piersi we wczesnym stadium choroby, gdyż pozwala na wykrycie małych zmian, często niewykrywalnych podczas badania wykonanego przez ginekologa lub samą badaną. Badanie skierowane jest do kobiet od 50. do 69. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały badania w programie profilaktycznym.

 

Celem badania cytologicznego jest natomiast wykrycie nieprawidłowych komórek, które świadczą o rozpoczęciu procesu nowotworowego w szyjce macicy. Badanie jest bezbolesne i pozwala zdiagnozować stany przedrakowe, które można łatwo wyleczyć. Na badanie mogą zgłaszać się panie między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badania
w programie profilaktycznym.

 

Według statystyk codziennie 13 Polek umiera z powodu nowotworu piersi, kolejnych pięć z powodu raka szyjki macicy. Wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny.

 

Bezpłatne badania profilaktyczne są organizowane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Programy na Mazowszu prowadzone są przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Działania są współfinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia.


 

Liczba wyświetleń: 712

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.