Aktualności

1,6 mln zł z unii na wyposażenie Muzeum Azji i Pacyfiku

2010.10.26 15:25 , aktualizacja: 2012.04.23 12:12

Autor: Zespół prasowy (MJWPU), Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Edyta Al-Tawil
fot. Edyta Al-Tawil
fot. Edyta Al-Tawil

Zakup specjalistycznego wyposażenia muzeum to główne założenia projektu, który decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzyma unijne dofinansowanie. Umowę w tej sprawie podpisali 25 października br. wicemarszałkowie Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski oraz Dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Andrzej Wawrzyniak. Wartość inwestycji to ponad 2,4 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 1,6 mln zł.

 

W ramach projektu zakupione zostanie profesjonalne wyposażenie dla działów merytorycznych muzeum, które stworzą zaplecze i uzupełnią część ekspozycyjną instytucji. Placówka zyska odpowiednie warunki do gromadzenia, przechowywania, dokumentacji, zabezpieczania i udostępniania zbiorów.

 

Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił znaczenie inwestycji służących upowszechnianiu kultury. Zaznaczył, że podpisywana umowa z pewnością nie tylko ułatwi dostęp, ale przede wszystkim uatrakcyjni ofertę, jaką dysponuje, jedyne w naszym kraju, muzeum Azji i Pacyfiku.

 

Instytucja wprowadzi także nową, oryginalną ofertę kulturalną dla zwiedzających. Przy użyciu nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, powstanie ekspozycja stała prezentująca kulturę Azji i Oceanii. Dodatkowo w ofercie pojawią się ekspozycje czasowe, zwiększy się dostęp do informacji, rozbudowana zostanie muzealna Biblioteka Azjatycka. W programie wydarzeń kulturalnych pojawią się spotkania, koncerty, pokazy, z możliwością organizacji np. festiwali kultur azjatyckich. Realizacja projektu pozwoli również na rozwój działalności naukowo-badawczej poprzez organizację konferencji, seminariów, a także prowadzenie prac konserwatorskich.

 

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie to jedyna w Polsce instytucja muzealna poświęcona wyłącznie kulturom Azji i Oceanii. Jego zbiory liczące obecnie około 20 tys. eksponatów pochodzą m.in. z Indonezji, Melanezji, Chin, Japonii, Tybetu, Mongolii, Indii, Nepalu czy Afganistanu. Ważną częścią kolekcji są również dzieła sztuki artystów polskich, inspirowane Wschodem.
 

Liczba wyświetleń: 571

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.