Aktualności

Nagrody im. Władysława Hasiora rozdane

2010.10.28 10:55 , aktualizacja: 2012.04.23 11:58

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Agnieszka Plichta,...
fot. Agnieszka Plichta,...
fot. Agnieszka Plichta,...
fot. Agnieszka Plichta,...

27 października, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, uroczyście wręczono statuetki Ars Populi – nagrody im. Władysława Hasiora. W tym roku kapituła wybrała aż czterech laureatów. Nagroda jest swoistym wyróżnieniem i uhonorowaniem artystów, którzy propagują regionalne tradycje. Tym razem nagrody wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Gratulując laureatom wyróżnienia, marszałek Adam Struzik powiedział, że żyjąc w globalnym świecie, nie wolno zapominać o tradycjach i obyczajach swojego regionu. Są one bowiem bezcennymi wartościami, które nadają tożsamość kulturową jego mieszkańcom. Podziękował również za wkład w pielęgnowanie, zachowywanie i przekazywanie następnym pokoleniom naszej, jakże bogatej kultury regionalnej.

Laureatami tegorocznej, siódmej już edycji nagrody zostali:

 

 prof. Alojzy Balcerzak – malarz, projektant znaczków pocztowych, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej);

 

• Ryszard Miernik – rzeźbiarz, literat i animator kultury w województwie świętokrzyskim (nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i animacji kultury);

 

• Bartłomiej Koszarek – animator kultury i artysta związany z Podhalem (nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i animacji kultury);

 

• prof. Marian Konieczny – wybitny polski rzeźbiarz, obchodzący niedawno 80-lecie urodzin (nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej).

 

-------------------------------------------------------------

Władysław Hasior - polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, związany z Podhalem. Jego twórczość jest nawiązaniem do nowoczesnych prądów artystycznych, ale również do tradycyjnego rzemiosła i twórczości o charakterze ludowym. W 2009 roku w Muzeum Mazowieckim w Płocku zaprezentowana została wystawa prac artysty, który stał się kultowym twórcą dla pokolenia Polaków lat 60. i 70. Jego dzieła nadal prowokują, stawiają pytania o istotę sztuki i swobodę wyboru języka artystycznego.

Liczba wyświetleń: 742

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.