Aktualności

IV Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich

2010.10.28 16:00 , aktualizacja: 2012.04.23 11:56

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

O dotychczasowym rozwoju terenów rolniczych na Mazowszu w kontekście działań samorządowych oraz kierunkach i możliwościach postępu po 2013 roku dyskutują uczestnicy IV Mazowieckiego Kongresu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W dwudniowych obradach, które rozpoczęły się 28 października br., wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez organizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. O potrzebie systematycznej dyskusji, służącej wyznaczaniu kierunków działań na terenach rolniczych świadczy rosnące z roku na rok zainteresowanie debatą. IV Mazowiecki Kongres stał się okazją do rozmowy na temat dotychczasowych działań samorządowych na obszarach wiejskich, strategii dalszego postępu, znaczenia lokalnych przedsięwzięć na tle polityki ogólnokrajowej oraz planowania przestrzennego w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju. Spotkanie służyć ma także wymianie doświadczeń beneficjentów z terenu Mazowsza z zakresu aplikowania o środki i realizowania działań w ramach PROW 2007-2013.

 

Marszałek Adam Struzik, otwierając Kongres, podkreślił, że obszary wiejskie Mazowsza są źródłem dużego potencjału demograficzno-ekonomicznego, którego nie można lekceważyć. Na przykładzie realizowanych w regionie projektów i programów marszałek zaprezentował działania Samorządu Województwa Mazowieckiego na obszarach wiejskich. Przybliżył efekty wdrażania programów unijnych PROW 2007-2013 oraz RPO WM 2007-2013, a także inicjatyw własnych, m.in. SIWRM. Marszałek zaznaczył, że działania restrukturyzacyjne i modernizacyjne służyć mają rozwojowi oraz umacnianiu konkurencyjności terenów rolniczych Mazowsza, a wysiłek inwestycyjny bezpośrednio przekłada się nie tylko na wyższy standard codziennego funkcjonowania lokalnych społeczności, ale także na atrakcyjny wizerunek całego województwa. Dlatego tak cenne jest mądre zagospodarowanie terenów rolniczych oraz konstruktywny dialog i współpraca, które często decydują o powodzeniu wielu przedsięwzięć.

 

IV Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich stał się także okazją do uroczystego wręczenia nagród w konkursie „Przyjazna wieś” na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury, realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy beneficjenci, którzy zrealizowali projekty wspierające rozbudowę infrastruktury technicznej lub społecznej na obszarach wiejskich województwa mazowieckiego, współfinansowane z Funduszy Europejskich od 2004 roku. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - "Rozbudowa budynku Gimnazjum i budowa hali sportowej w Dzierżeninie gm. Pokrzywnica" - projekt zrealizaowny przez gminę Pokrzywnica

II miejsce - "Partnerstwo dla Rain Mana, Rain Man dla Partnerstwa" - projekt zrealizowany przez gminę Lesznowola

III miejsce - "Zakup wyposażenia kręgielni w Borowiu" - projekt zrealizowany przez gminę Borowie.

  • fot. Piotr Marzec
  • fot. Piotr Marzec
  • fot. Piotr Marzec
  • fot. Piotr Marzec
  • fot. Piotr Marzec

Liczba wyświetleń: 1651

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.