Aktualności

Blisko 50 mln zł z Unii na nową siedzibę Lingwistyki i Neofilologii UW

2010.10.29 14:20 , aktualizacja: 2012.04.23 11:44

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już od 2012 r. studenci, doktoranci oraz pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego będą mogli pracować i studiować w nowoczesnym, sześciokondygnacyjnym budynku Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej. Inwestycja decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości blisko 50 mln zł. Umowa w tej sprawie podpisana została 29 października br.

 

Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił, że dzięki budowie obiektu, studenci będą mogli uczyć się w lepszych warunkach, a nowe Wydziały Lingwistyki, Filologii i Neofilologii z całym nowoczesnym wyposażeniem staną się ośrodkami edukacyjnymi na miarę XXI wieku. Wicemarszałek Marcin Kierwiński wyraził nadzieję, że nowa siedziba kierunków spełni oczekiwania zarówno studentów, jak i kadry profesorskiej.

 

Nowy gmach Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej stanie na warszawskim Powiślu w obrębie historycznego kampusu uniwersyteckiego, w kwadracie ulic: Dobrej, Lipowej, Browarnej oraz Wiślanej. Obiekt będzie się składał z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych, na których zlokalizowane zostaną sale wykładowe, pomieszczenia biblioteczne, pracownie i laboratoria dydaktyczne, pracownie informatyczne itp. Powierzchnia nowego budynku wyniesie 10 992,63 m².  Po ukończeniu inwestycji, na wydziałach będzie mogło pracować i studiować ok. 12 tys. studentów, doktorantów oraz pracowników uniwersytetu.

 

Realizacja projektu przebiegać będzie w dwóch etapach. W ubiegłym roku przeprowadzono prace porządkowe, związane z rozpoczęciem I etapu – zlikwidowano m.in. pawilon handlowy stojący naprzeciwko BUW-u. Pozostałe budynki uniwersyteckie znajdujące się na tym terenie także zostaną rozebrane.Zakończenie I etapu nowej siedziby kierunków lingwistycznych planowane jest na pierwszą połowę 2012 r. Wtedy do użytku oddanych zostanie około 40 sal dydaktycznych. Po zakończeniu budowy całego gmachu wydziały lingwistyczne dysponować będą ponad setką sal – nowocześnie wyposażonymi laboratoriami, pracowniami językowymi, komputerowymi oraz salami konferencyjnymi.

 

Budynek przystosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o ludziach poruszających się na wózkach zaprojektowano sieć wind, specjalnych podnośników oraz obniżeń. W czytelniach i pracowniach przewidziano stanowiska dla osób niewidomych i słabowidzących. Cały budynek wyposażony będzie również w czytelny system informacji wizualnej oraz numerację pomieszczeń w systemie Braille'a.

Liczba wyświetleń: 899

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.