Aktualności

Niezwykły wieczór nagród i odznaczeń

2010.11.09 09:10 , aktualizacja: 2012.04.23 11:04

Autor: Dorota Matlakiewicz-Papis, Wprowadzenie: Dorota Matlakiewicz-Papis

Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego rozdane już po raz jedenasty. Laureatami są osoby i instytucje, które swoją działalnością przyczyniły się do upowszechnienia i ochrony szeroko pojętej kultury oraz promocji Mazowsza. Uroczysta gala odbyła się 8 listopada br. w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Kapituła, pod przewodnictwem marszałka Adama Struzika, wyłoniła dziesięciu laureatów.

 

Nagrody Marszałka przyznawane są od 1999 roku. Tym prestiżowym wyróżnieniem honorowane są osoby, które mają szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury oraz promocji województwa mazowieckiego w kraju i na świecie. Dotychczas otrzymało je ponad 80 osób.

 

W tym roku pamiątkową statuetką, dyplomem oraz czekiem pieniężnym w wysokości 7,5 tys. zł nagrodzeni zostali: Zespół Folklorystyczny „Gotardowie” – zespól bierze udział w różnych imprezach i przeglądach, promując Zwoleń i region poprzez śpiew, muzykę, gawędowanie, prezentowanie zwyczajów; Wojciech Pestka – literat, tłumacz, pomysłodawca i organizator festynów historycznych „Przeciw pamięci”, inicjator przedsięwzięć mających na celu ochronę lokalnego dziedzictwa historycznego; Magdalena Anna Prosińska – organizuje Festiwal Otwarte Ogrody, warsztaty oraz prowadzi inne działania edukacyjne, kulturalne i promocyjne dotyczące dokumentacji, ochrony i rozwoju dziedzictwa; Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” – zespółprezentuje polską kulturę, artystycznie opracowany folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów europejskich, kierując się mottem: „A myśmy wyrośli z wierzbami nad Wisłą”; Mariusz Kucewicz – pomysłodawca i współorganizator „Jarmarku na pożegnanie lata”, a także licznych imprez w Łosicach; Zygmunt Blankiewicz – zaangażowany społecznie porucznik rezerwy Wojska Polskiego, dzięki któremu w Ciechanowie zostały postawione pomniki i umieszczone tablice upamiętniające zmagania Polaków z hitlerowskim okupantem; Tomasz Szatkowski – dziennikarz zakochany w Ziemi Płockiej, inicjator wielu akcji promujących walory turystyczne, kulturalne i gospodarcze regionu płockiego; Witold Henryk Kuczyński – nauczyciel promujący taniec ludowy i kurpiowski folklor, gawędziarz popularyzujący Ziemię Kurpiowską; Henryk Gadomski – nauczyciel muzyki zasiadający w wielu kapitułach prestiżowych konkursów i festiwali, oddany działacz na rzecz Kurpiów; Małgorzata Szanduła – muzyk, pedagog, animator kultury, realizatorka wielu projektów muzycznych, promotorka kameralistyki. Nagrody wręczali przewodniczący Sejmiku Robert Soszyński i marszałek Adam Struzik.

 

Tegoroczna gala obfitowała w wiele niezwykłych chwil. Jedną z nich było rozdanie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Mazowsze Bliskie Sercu”. Do tegorocznej, piątej edycji, zgłosiło się prawie 900 uczestników. Nagrody przydzielono w dwóch kategoriach: architektura i krajobraz. Kapituła nagrodziła: Zbigniewa Nowaka, Zuzannę Gaj, Radosława Pszczółkowskiego, Joannę Radulską i Bogdana Białczaka.

 

Pełen powagi podczas wieczoru był również moment, w którym marszałek Adam Struzik podziękował i wręczył dyplomy pamiątkowe przedstawicielom firm i instytucji, które udzieliły wsparcia poszkodowanym w tegorocznej powodzi mieszkańcom Ziemi Mazowieckiej.

 

Kolejną niespodzianką było wręczenie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza” nadawanej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego za szczególne zasługi dla naszego regionu. W tym roku odznakę przyznano Wojewodzie Mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu, który wykazał ogromne zaangażowanie w zwalczaniu i niwelowaniu skutków powodzi jaka nawiedziła Mazowsze.

Medale Pamiątkowe Pro Masovia powędrowały tego wieczoru do ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” – Magdaleny Szulc, Krzysztofa Romanowskiego i Marcina Cezarego Borkowskiego. To okolicznościowe wyróżnienie przyznawane jest przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi osobom i instytucjom, które swoją działalnością przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Mazowsza. Dzisiejsi nagrodzeni wyróżniają się swoim zaangażowaniem w promocję zdrowia, a także zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza.

 

Przewodniczący Sejmiku Robert Soszyński i marszałek Adam Struziki wręczyli też Medale Pamiątkowe Pro Masovia wójtom, którzy od 20 lat nieprzerwanie pełnią swoją funkcję, działając na rzecz lokalnej społeczności, a 20 października podczas uroczystych obchodów 20-lecia Odrodzonej Samorządności, z przyczyn niezależnych, zabrakło ich na gali. Wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński i wójt gminy Sobolew Andrzej Koszutski w listopadowy wieczór odebrali te szczególne wyróżnienia osobiście.

 

Nieoczekiwanie pod koniec uroczystości prowadzący zaprosił na scenę marszałka Adama Struzika, na którego czekała niespodzianka – Żeliwo, nagroda wręczana po raz pierwszy. Statuetka jest honorową nagrodą przyznawaną jako wyraz uznania dla osób, które wspierały od początku powstanie radomskiej Elektrowni. Żeliwo powstało z dwóch elementów starego 110-letniego pieca, serca Elektrowni.

  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski

Liczba wyświetleń: 1986

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.