Aktualności

Muzeum Mazowieckie w nowej odsłonie

2010.11.12 13:30 , aktualizacja: 2012.04.23 11:08

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. arch. UMWM
Wizualizacja Muzeum...
Wizualizacja Muzeum...
fot. Krzysztof Dąbrowski

Muzeum Mazowieckie w Płocku otrzyma 14,8 mln zł unijnego dofinansowania na rozbudowę i adaptację kamienicy przy ul. Tumskiej. Umowę w tej sprawie podpisali 12 listopada br. Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

 

Rozpoczęcie tak dużej inwestycji było okazją do podsumowania pracy samorządu województwa w ciągu ostatnich czterech lat w regionie płockim. Zdaniem marszałka Adama Struzika, mijająca kadencja to czas rekordowych w historii nakładów nie tylko na kulturę ale także na infrastrukturę drogową i służbę zdrowia. Dzięki pomocy samorządu województwa, gminy i powiaty z regionu płockiego zrealizowały szereg inwestycji, na które nie byłoby ich stać. Według marszałka olbrzymim wsparciem były też środki unijne, które tu trafiły. W sumie w ramach RPO WM, PO KL oraz PROW region otrzymał około 1 miliarda zł.

 

Projekt rozbudowy i adaptacji kamienicy zakłada utworzenie ekspozycji regionalnej w nowym pięciokondygnacyjnym budynku, dobudowanym do północno-wschodniej ściany obecnej siedziby Muzeum Mazowieckiego. Nowy obiekt będzie funkcjonalnie powiązany z istniejącym budynkiem.

 

W piwnicy nowego budynku znajdować się będzie magazyn i pomieszczenie techniczne. Na parterze, obok głównego wejścia, umieszczone zostaną kasy biletowe i szatnia, a także zwiastun ekspozycji w postaci niewielkiej aranżacji. Na pozostałych czterech kondygnacjach będą się znajdowały sale wystawowe.

 

Ekspozycja poświęcona będzie historii Płocka, północnego Mazowsza oraz samego muzeum. Część pierwsza obejmować będzie dziesięć wieków Płocka – ekspozycja archeologiczna od początków dziejów miasta do końca XVI w. W części drugiej przedstawione zostaną tradycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W części trzeciej – sztuka  artystów płockich XIX i XX wieku (malarstwo, rysunek, modelarstwo), a w czwartej – dzieje pieniądza polskiego. Ekspozycja charakteryzować się będzie nowoczesną aranżacją. W prezentacji wykorzystane zostaną różne techniki wizualne i multimedialne, co pozwoli na aktywne zwiedzanie wystaw. Dla wszystkich eksponatów zaaranżowana zostanie historyczna sceneria.

 

Nowy budynek wykonany zostanie w technologii mieszanej żelbetowo-murowanej o układzie konstrukcyjnym szkieletowym. W całości dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja inwestycji jest obecnie na etapie stanu surowego otwartego – funkcjonują elementy konstrukcyjne budynku tj. fundamenty, ściany, słupy i stropy. Wykonano izolację przeciwwilgociową i termiczną zewnętrznych ścian piwnic wraz z obsypką budynku. Wartość projektu to 19,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 14,8 mln zł.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

Muzeum Mazowieckie w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy społecznej. Należy do najstarszych placówek muzealnych w Polsce. W swojej ponad 180-letniej historii, ze względu na nieuregulowane prawa własności do zajmowanych obiektów, muzeum dwukrotnie zmieniało siedzibę. Pierwszą była kamienica przy Placu Narutowicza, w której obecnie mieści się Biblioteka Towarzystwa Naukowego Płockiego. W latach 70. XX wieku muzeum przeniosło się do Zamku Książąt Mazowieckich, a w roku 2005 do zabytkowej kamienicy z początku XX wieku, znajdującej się przy ul. Tumskiej 8. Jest to jego obecna siedziba. Muzeum prezentuje swoje zbiory archeologiczne i etnograficzne także w budynku Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego. Jednak oba te obiekty nie pozwalają na wyeksponowanie wszystkich zbiorów placówki. Właśnie dlatego podjęto decyzję o rozbudowie i adaptacji drugiego budynku przy ul. Tumskiej 8.

Liczba wyświetleń: 890

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.