Aktualności

Przedpola wilanowskie odzyskają dawny blask

2010.11.16 12:45 , aktualizacja: 2012.04.23 09:34
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
foto: arch. MJWPU
foto: arch. MJWPU

Unikalny w skali kraju barokowy zespół rezydencjalny, niegdyś letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego, już niebawem odzyska dawny blask. Pomogą w tym fundusze unijne. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt rewitalizacji przedpola wilanowskiego znalazł się na liście projektów kluczowych RPO WM. Koszt inwestycji to ponad 7,4 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych to przeszło 5,2 mln zł.

 

Zespół rezydencjalny w Wilanowie to jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Tylko w tym roku odwiedziło go około miliona turystów krajowych i zagranicznych. Dzięki funduszom unijnym również przedpola wilanowskie staną się prawdziwą perełką turystyczną.

Głównym celem projektu będzie odbudowa historycznej szaty roślinnej i zagospodarowanie terenu parku. W ramach pierwszego etapu planowanych inwestycji przeprowadzone zostaną prace dotyczące zagospodarowania i ukształtowania terenu. Projekt zakłada utrzymanie ukośnych ścieżek, stanowiących historyczne osie widokowe i drogi dojazdowe.

 

Przeobrażeniu ulegną także alejki. Docelowo asfaltowe i betonowe ścieżki zastąpi nawierzchnia gruntowa typu HanseGrand, która zostanie połączona z kostką granitową. Podczas prac zachowany zostanie najcenniejszy, ze względów historycznych i dendrologicznych drzewostan. Usunięte będą natomiast samosiewy, drzewa chore, uszkodzone czy zagrażające bezpieczeństwu zwiedzających. Nowo posadzone drzewa będą miały na celu podkreślenie przebiegu dawnych traktów.

 

W parku pojawi sie także monitoring. Zamontowanych zostanie 8 stałych i szybkoobrotowych kamer, które zostaną włączone do systemu monitoringu oraz barier podczerwieni, zintegrowanych z systemem sygnalizacji włamania. Przewiduje się również zamontowanie w pobliżu Domku Dozorcy automatu do sprzedaży biletów i kiosku multimedialnego. Kiosk będzie pełnił funkcję automatycznej informacji turystycznej i muzealnej. W okolicy Domku Lanciego, od strony ul. Przyczółkowej, planowane jest także umieszczenie repliki warszawskiego słupa ogłoszeniowego, którego oryginał zachował się na Placu Unii Lubelskiej.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013.

 


Przedpole Pałacu to teren od strony zachodniej ograniczony ul. Przyczółkową i Potokiem Służewieckim, od strony wschodniej od Parku Wilanowskiego oddziela go fosa i mur. Granicę północną wyznacza droga, natomiast strona południowa graniczy z Ogrodem Topiarnym. Obszar jest podzielony przez ulicę St. Kostki Potockiego na dwie części: wschodnią i zachodnią. Na przedpolu znajdują się wpisane do rejestru zabytków: Domek Dozorcy, Mauzoleum Potockich, dawna karczma, Dworek Zarządcy (tzw. Szenicówka), a także kapliczka.

Liczba wyświetleń: 886

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.