Aktualności

Rusza rozbudowa szpitala na Niekłańskiej

2010.11.16 15:40 , aktualizacja: 2012.04.23 09:22

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już w przyszłym roku ruszy budowa nowego budynku w Dziecięcym Szpitalu przy ulicy Niekłańskiej. Władze województwa zabezpieczyły w planie przyszłorocznego budżetu na rozpoczęcie prac 8 mln zł. Do nowego obiektu przeniesione zostaną Blok Operacyjny, Oddział Pooperacyjny, Oddział Intensywnej Terapii oraz jedyny na Mazowszu dziecięcy Szpitalny Odział Ratunkowy. Dzięki temu, w starych budynkach szpitala pojawi się miejsce na ok. 100 nowych łóżek dla dzieci.

 

Szpital Dziecięcy przy ulicy Niekłańskiej jest jedną z najlepszych placówek pediatrycznych w kraju.Mieści się tu jedyny na Mazowszu dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy, który przyjmuje średnio 150 małych pacjentów dziennie, a w okresach wzmożonych zachorowalności nawet blisko 200. Szpitalni chirurdzy przeprowadzili w 2009 r. ponad 5300 operacji. Rocznie hospitalizowanych jest w nim ponad 13 tysięcy dzieci.

 

Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił, że budynek szpitala, który powstał w latach pięćdziesiątych, nawet po gruntownej modernizacji nie byłby w stanie spełniać obowiązujących wymogów. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest budowa nowego obiektu. Najważniejsze, że są środki. W sumie cała inwestycja będzie kosztowała ok. 80 mln zł. Na rozpoczęcie prac udało nam się zabezpieczyć w planie przyszłorocznego budżetu 8 mln zł. Zarząd województwa zgłosił ponadto do zabezpieczenia w Wieloletnim Planie Finansowym 20 mln zł w 2012 roku  oraz kolejne 49 mln w 2013 r.

 

Do nowego budynku przeniesione zostaną Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Terapii, Oddział Pooperacyjny i Blok Operacyjny, czyli te oddziały, które wymagają najnowocześniejszych rozwiązań technologii. Na zmianie skorzystają przede wszystkim pacjenci.

 

Pomieszczenia zajmowane do tej pory przez oddziały zostaną natomiast przeznaczone na poszerzenie bazy łóżkowej placówki. Jest to bardzo dobra wiadomość dla stolicy, w której w okresie wzrostu zachorowalności – od lat brakuje łóżek pediatrycznych. W odzyskanej przestrzeni powstaną wyremontowane, nowoczesne 1-, 2- i 3-osobowe sale z łazienkami. Łącznie planowane jest przygotowanie 100 nowych łóżek dla małych pacjentów. Sale będą kolorowe i w pełni dostosowane do potrzeb najmłodszych.

 

Nowy, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 3 750 m² będzie mieścił się pomiędzy dwoma skrzydłami istniejącego szpitala, od południowej strony kompleksu. Obiekt będzie miał oddzielne wejście oraz, co ważne, m.in. podjazd dla karetek, przystosowany do równoczesnego przyjęcia dwóch ambulansów, a także wszystkie obowiązujące w przepisach strefy.

 

Na tzw. niskim parterze budynku mieścić się będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy, a w nim m.in.: strefa kontaminacji, rejestracja przyjęć pacjentów urazowych, dwie sale resuscytacyjno-zabiegowe, gipsownia, 4-łóżkowa sala obserwacji bezpośredniej, 2-łóżkowa sala intensywnej opieki medycznej, a także trzy gabinety lekarskie – chirurgiczny, pediatryczny oraz laryngologiczny.

 

Oddział Intensywnej Terapii będzie znajdował się na tzw. wysokim parterze. Będą tam m.in.: dwie izolatki wyposażone w stanowiska do pielęgnacji niemowląt, dwie sale OIOM (4-łóżkowa oraz 2-łóżkowa), punkt pielęgniarski, pokój dla rodziców, gabinet zabiegowy, pokoje pielęgniarek i lekarzy, a także magazyny leków, sprzętu i aparatury.

 

Na pierwszym piętrze mieścić się będzie Oddział Pooperacyjny z zespołem sal wybudzeniowych – ogólną, wzmożonego nadzoru oraz dla pacjentów z oparzeniami. Znajdą się tam także punkt pielęgniarski, pokoje zabiegowe, łazienki oraz magazyny.

 

Blok Operacyjny zajmie ostatnią, najwyższą kondygnację. Będzie tam m.in. pięć sal operacyjnych aseptycznych w tym jedna przystosowana do wykonywania zabiegów laparoskopowych, dwa stanowiska przygotowania pacjenta, myjnie dla lekarzy, pokoje lekarzy i pielęgniarek, łazienki oraz magazyny.

 

Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Jana Bogdanowiczajest jedną z najlepszych placówek pediatrycznych w kraju. W tym roku otrzymał prestiżową nagrodę Perły Medycyny. Został uhonorowany w dwóch kategoriach Szpitale Wielospecjalistyczne poniżej 400 łóżek, w której otrzymał wyróżnienie jako jedyny szpital dziecięcy oraz Kliniki i Oddziały – w tej kategorii Oddział Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Urologicznym i Pododdziałem Oparzeniowym, zdobył brązową statuetkę.

Liczba wyświetleń: 1079

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.