Aktualności

Kościuszko nareszcie w Warszawie

2010.11.16 15:45 , aktualizacja: 2018.01.10 14:46

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • Pobierz: fot. Robert Trzaska
  • Pobierz: fot. Robert Trzaska

Warszawa bardzo długo czekała na tę uroczystość. Po blisko 200 latach starań odsłonięto w stolicy pomnik Tadeusza Kościuszki. Kwiaty pod monumentem, 16 listopada br., złożyli. m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Odsłonięty na Placu Żelaznej Bramy monument jest kopią pomnika, ufundowanego przez Polonię amerykańską, stojącego od 1910 roku naprzeciw Białego Domu w Waszyngtonie. Pomnik waszyngtoński przypomina udział Tadeusza Kościuszki w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale także wkład Polaków w rozwój kultury i cywilizacji amerykańskiej. Artystyczna kopia monumentu, znajdująca się w tak znaczącym miejscu – niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza i Placu Piłsudskiego, to symbol wolności Rzeczypospolitej i hołd oddany wybitnemu dowódcy walk o Konstytucję 3 Maja.

 

Obok przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego, w uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział m.in.: Prezydent RP Bronisław Komorowski, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki prof. Marian Marek Drozdowski, którego starania doprowadziły do postawienia monumentu Tadeusza Kościuszki w stolicy, a także delegacje szkół noszących imię Naczelnika oraz reprezentanci miast związanych z insurekcją.

 

Pomnik powstał z inicjatywy powołanego w 2003 roku, Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Projekt sfinansował Bank Citi Handlowy kwotą 1 mln złotych w ramach programu ochrony dziedzictwa kulturowego.

Liczba wyświetleń: 1055

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.