Aktualności

Park miejski w Nowym Dworze Mazowieckim odzyska dawny blask

2010.11.18 15:30 , aktualizacja: 2012.03.06 13:57

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już od czerwca przyszłego roku mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego będą mogli wypoczywać w zrewitalizowanym parku miejskim. Inwestycja decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5,7 mln zł.

 

Zabytkowy park miejski o powierzchni 2 ha znajduje się w centrum Nowego Dworu Mazowieckiego. Jego układ oparty jest na osi neoklasycystycznego kościoła. Przez jego środek przebiega mało uczęszczana ulica Lotników, która po zakończeniu inwestycji zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów. Stanie się za to doskonałym miejscem dla rowerzystów czy deskorolkarzy. W sposób naturalny podzieli również park na dwie części – historyczną oraz nowoczesną.

 

Część historyczna będzie nawiązywała do stylu architektonicznego budynku kościoła pw. św. Michała Archanioła, który znajduje się naprzeciwko parku. Przywrócony tu zostanie, charakterystyczny dla neoklasycyzmu, symetryczny układ ścieżek parkowych. Całość podkreślą placyki znajdujące się na głównym ciągu pieszym. W części nowoczesnej znajdzie się zadaszona scena, amfiteatralna widownia oraz plac z fontanną, będący równocześnie zegarem słonecznym. Dla najmłodszych przewidziano plac zabaw z kolorową nawierzchnią amortyzującą upadek z wysokości nawet 3 metrów. Posadzone też zostaną drzewa i krzewy, tworzące ścieżkę edukacyjną na temat roślin, które mogą rosnąć w naszym klimacie, a pochodzą z różnych stron świata.

 

Projekt zakłada także wymianę chodników, budowę miejsc parkingowych oraz montaż stylizowanych ławek, energooszczędnych lamp żeliwnych, a także stojaków rowerowych. Na terenie parku wytyczone zostaną też ścieżki rowerowe. W parku umieszczone zostaną dwa infomaty. Poprzez dostęp do hot-spotu będzie tu można bezpłatnie skorzystać z Internetu. Dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwać będzie system monitoringu wizyjnego.

 

Umowę w sprawie rewitalizacji nowodworskiego parku podpisali, 18 listopada br., wicemarszałek Marcin Kierwiński, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski oraz skarbnik miasta Anna Palczowska. Całkowity koszt inwestycji to 6 759 974,97 zł, z czego wartość dofinansowania wyniesie 5 720 053,72 zł.

Liczba wyświetleń: 1168

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.