Aktualności

Płockie kamienice odzyskają dawną świetność

2010.11.19 15:20 , aktualizacja: 2012.03.06 13:05
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
foto: Maciej Wróbel
foto: Maciej Wróbel
foto: Maciej Wróbel
foto: Maciej Wróbel
foto: Maciej Wróbel

Kolejne dwie kamienice na płockim Starym Rynku odzyskają dawny blask. Wszystko za sprawą funduszy unijnych. W budynkach powstanie centrum wystawienniczo-edukacyjne, w piwnicach winiarnia, a na dziedzińcu wewnętrznym parking naziemny. Wartość projektu to ponad 10 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 8,5 mln zł.

 

Umowę w tej sprawie podpisali 19 listopada br.: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego Zbigniew Kruszewski oraz Skarbnik Towarzystwa Naukowego Płockiego Jan Milner.

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że dzięki inwestycji w centrum Płocka powstanie nowoczesna placówka, w której młodzi płocczanie będą mogli rozwijać swoją wrażliwość artystyczną. Pogratulował prezesowi TNP oraz całemu zespołowi znakomicie przygotowanego projektu.

 

Prezes Zbigniew Kruszewski zaznaczył, że oprócz działalności wystawienniczej placówka będzie zajmować się szeroko rozumianą edukacją plastyczną i estetyczną. Planowana jest między innymi organizacja różnego rodzaju warsztatów i konkursów dla młodzieży, wprowadzających w rzeczywistość nowoczesnej sztuki.

 

Historia kamienic przy ul. Stary Rynek 21 i 23 w Płocku sięga początku XIX w. Prawdopodobnie pełniły one funkcje usługowo-mieszkalne. Obecnie są to ostatnie nieodrestaurowane kamienice w północnym ciągu zabudowy Starego Rynku. Przywrócenie im ich pierwotnego wyglądu pozwoli na utworzenie we współczesnym, przemysłowym mieście niepowtarzalnego klimatu XIX-wiecznego Płocka.

 

W odrestaurowanych kamienicach powstanie centrum wystawienniczo-edukacyjne. Na pierwszym piętrze, w czterech salach wystawowych oraz w obszernym holu na parterze prezentowane będą grafiki oraz inne wystawy czasowe. Powierzchnię ekspozycyjną dodatkowo zwiększą ekrany pośrodku każdej sali wystawowej.

 

Pod kamienicą nr 21, po pogłębieniu i zabezpieczeniu piwnic, zaaranżowana zostanie winiarnia. Na parterze powstanie biblioteka, w której będzie można w atmosferze XIX-wiecznego wnętrza, przy filiżance kawy zapoznać się m.in. z częścią księgozbioru oraz wydawnictwami Towarzystwa Naukowego Płockiego. Na poddaszu zaplanowano dwie sale multimedialne, w których będą odbywały się zajęcia z edukacji kulturalnej, bibliotecznej i artystycznej.

 

Zagospodarowany zostanie także teren wokół kamienic – od frontu powstanie ogródek kawiarniany, a na dziedzińcu wewnętrznym parking dla gości i pracowników centrum. W drugim etapie inwestycji zaplanowano także budowę parkingu podziemnego.

 

Tytuł projektu: Rewitalizacja zabytkowych kamienic położonych przy Starym Rynku 21 i 23 w Płocku z przeznaczeniem na publiczne centrum wystawienniczo-edukacyjne – Etap I
Całkowita wartość projektu: 10 089 012,36 zł
Kwota dofinansowania: 8 575 660,51 zł
Beneficjent: Towarzystwo Naukowe Płockie
Działanie 5.2. Rewitalizacja miast

Liczba wyświetleń: 1446

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.