Aktualności
Integracja danych geodezyjno-kartograficznych
Budowa zrównoważonej Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, model funkcjonowania baz danych rejestrów referencyjnych oraz koncepcja architektury systemów teleinformatycznych wdrażających Infrastrukturę Informacji Przestrzennej to główne tematy konferencji pt. „Integracja danych geodezyjnych i kartograficznych”, która odbyła się 8 grudnia br. w Warszawie.
Podczas spotkania podsumowano rezultaty projektu w zakresie koncepcji bieżącej aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych oraz możliwości integracji danych zarządzanych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną.
Konferencję otworzył marszałek Adam Struzik. W swoim wystąpieniu podkreślił, że rozwój gospodarczy województwa jest uwarunkowany możliwościami dostępu do aktualnych danych przestrzennych, bez których dziś nie może być mowy o rzetelnej ocenie możliwości inwestycyjnych, monitoringu zmian w regionie, opracowywania strategii i podejmowania decyzji. Samorząd Województwa Mazowieckiego, we współpracy z powiatami i gminami regionu oraz Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii tworzy taką strukturę dla całego województwa.
W pierwszej części spotkania Jon Arne Trollvik z The Norwegian Mapping and Cadastre Authority przedstawił doświadczenia norweskiej służby geodezyjnej i kartograficznej w budowie krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. O wyzwaniach, stojących przed polską Służbą Geodezyjną i Kartograficzną oraz o roli projektu w tych zadaniach opowiedziała Jolanta Orlińska Główny Geodeta Kraju. W dalszej części przedstawione zostały dotychczasowe wyniki projektu, który wkracza w decydującą fazę realizacji, zastosowane technologie informatyczne oraz identyfikowane procesy biznesowe zachodzące w środowisku Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz przy tworzeniu krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.
W ramach projektu opracowano zintegrowany model danych dla mapy zasadniczej, ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu, rejestru cen i wartości nieruchomości oraz bazy danych obiektów topograficznych. Model ten podlega ewolucji podczas prac prowadzonych przez Głównego Geodetę Kraju. Stanowi on podstawę dla projektowanych i wdrażanych systemów teleinformatycznych do zarządzania danymi geodezyjnymi gromadzonymi na poziomie powiatowym oraz bazą danych obiektów topograficznych na poziomie wojewódzkim.
Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną”, współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W konferencji udział wzięli m.in.: Sidsel Bleken – Radca Ministra z Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie, Jolanta Orlińska – Główny Geodeta Kraju, Jacek Jarząbek – Wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Jon Arne Trollvik – The Norwegian Mapping and Cadastre Authority, Krzysztof Mączewski – Geodeta Województwa Mazowieckiego, Anita Wierzejska – Geodeta Powiatu Piaseczyńskiego, Dariusz Dobosz – Geodeta Miasta Płocka.
Konferencja jest związana z transpozycją do polskiego systemu prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 marca 2007 r. Ustanawia ona infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE). Istotą projektu jest tworzenie zharmonizowanych baz danych przestrzennych oraz uzgodnienie jednolitej metody wymiany danych przestrzennych. Zgodnie z dyrektywą infrastruktura informacji przestrzennej we Wspólnocie będzie oparta na infrastrukturach ustanowionych i działających w państwach członkowskich.
Liczba wyświetleń: 1562
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.