Aktualności

Serce miasta. Kościół Świętego Krzyża w Warszawie

2010.12.16 13:55 , aktualizacja: 2012.05.08 11:00

Autor: MJWPU, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Barokowy Kościół Świętego Krzyża w Warszawie, jedna z najbardziej znanych i najważniejszych w historii kościoła świątyń w Polsce, odzyskała dawny blask. Właśnie zakończyła się renowacja obiektu, która decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 16 mln zł. Ukazała się także publikacja dokumentująca zakres wykonanych prac.

 

16 grudnia br. w konferencji prasowej w Kościele św. Krzyża, zorganizowanej z okazji premiery książki udział wziął m.in. wicemarszałek Marcin Kierwiński, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Wiesław Raboszuk oraz autorzy publikacji, przedstawiciele strony beneficjenta.

 

Wicemarszałek Marcin Kierwiński pogratulował wnioskodawcom świetnego przygotowania projektu i jego sprawnego rozliczenia. Przypomniał, że w ubiegłym roku, decyzją zarządu województwa projekt pt. „Renowacja Kościoła Świętego Krzyża wraz z zabudowaniami poklasztornymi w Warszawie, jako ważnego obiektu dziedzictwa kultury narodowej” został wpisany na listę projektów kluczowych województwa mazowieckiego. Inwestycja otrzymała 16,3 mln zł unijnego wsparcia. Całkowita jej wartość to ponad 19 mln zł.

 

W ramach inwestycji budynek kościoła został oczyszczony ze starych farb. Na elewację nałożono nową powłokę imitującą tynk i pomalowano ją. Rekonstrukcji uległy wykusze balkonowe w lewej i prawej nawie kościoła. Wymieniono także stolarkę okienną. Nagrobki rzeźb drewnianych zostały poddane konserwacji – wyszlifowano kamienie oraz odnowiono złocenia wszystkich napisów. W związku z utrzymującą się wilgocią, która była przyczyną powstania korozji biologicznej, obniżenia trwałości muru oraz pogorszenia parametrów mikroklimatu przeprowadzono prace izolacyjno-osuszeniowe na zewnątrz i wewnątrz zabudowań kościelnych. Wymieniono instalację elektryczną oraz założono system ostrzegania pożarowego. Odnowiono żyrandole i kinkiety. Konserwację przeszły także organy, konfesjonały, balustrady, ławki dla wiernych, a także podesty. Dobiegają końca również prace remontowe w klasztorze i kościele dolnym. Zamontowana została tam winda oraz zbudowana łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Zakres wykonanych pracy dokumentuje wydawnictwo „Serce miasta. Kościół Świętego Krzyża w Warszawie”. To blisko 260-stronicowy album, bogato ilustrowany prawie 380 fotografiami. Oprócz materiałów dotyczących renowacji kościoła, w książce znajdują się także niepublikowane dotychczas informacje i wyniki badań nad historią obiektu.

 

Kościół Św. Krzyżajest jedną z najbardziej znanych i najważniejszych w historii kościoła w Polsce świątyń w Warszawie. W tym miejscu modlili się królowie, kardynałowie i biskupi. 8 maja 1791 r. odprawiono tu mszę dziękczynną za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. We wnętrzu świątyni znajduje się urna z sercem Fryderyka Chopina. W swojej bogatej historii kościół wiele razy ulegał dewastacji. Do całkowitego zniszczenia budowli doszło w czasie wojen szwedzkich. Po raz kolejny świątynia została zburzona podczas II wojny światowej.

 

 

  • MJWPU
  • MJWPU
  • MJWPU
  • MJWPU

Liczba wyświetleń: 1521

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.