Aktualności

„X wieków Płocka” w Muzeum Mazowieckim

2010.12.16 15:35 , aktualizacja: 2012.03.06 11:56

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarta została stała ekspozycja „X wieków Płocka”. W wernisażu, który odbył się 16 grudnia br., wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Specjalnie z myślą o ekspozycji powstała makieta Płocka, przedstawiająca miasto z przełomu XVIII i XIX w. Zwiedzający będą mogli również podziwiać eksponaty dotyczące działających w Płocku masonów, banknoty upamiętniające powstanie kościuszkowskie czy też biżuterię związaną z powstaniem styczniowym. Oprócz tego w skład ekspozycji wchodzą m.in. dwa saloniki w wystroju z czasów powstania listopadowego i styczniowego. Dwie pierwsze kondygnacje wystawy miały już swoją premierę 18 listopada br. i prezentują historię Płocka od czasów plemion słowiańskich do II rozbioru Polski.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że zbiory znajdujące się w Muzeum Mazowieckim w Płocku są ogólnopolskim dobrem narodowym, które trzeba chronić i w odpowiedni sposób eksponować. Dlatego rozbudowa i modernizacja placówki, o tak doniosłym znaczeniu dla kultywowania tradycji Mazowsza jest niewątpliwym sukcesem i ważnym wydarzeniem w skali całego kraju. Marszałek wyraził przekonanie, że prężny rozwój płockiego muzeum przyczyni się do postrzegania całego województwa jako obszaru ciekawego i odznaczającego się dużym potencjałem nie tylko pod względem oferty kulturalnej.

  • fot. Grzegorz Piaskowski
  • fot. Grzegorz Piaskowski
  • fot. Grzegorz Piaskowski
  • fot. Grzegorz Piaskowski
  • fot. Grzegorz Piaskowski
  • fot. Grzegorz Piaskowski
  • fot. Grzegorz Piaskowski

Liczba wyświetleń: 1609

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.