Aktualności

Mazowiecka Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych działa już od roku

2010.12.17 15:50 , aktualizacja: 2012.03.05 12:17

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Minął już rok od powołania Mazowieckiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przedświąteczne spotkanie członków Rady, które odbyło się 17 grudnia br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, stało się okazją do podsumowania jej dotychczasowej działalności.

 

Podczas posiedzenia marszałek Adam Struzik podziękował członkom Rady za społeczną aktywność oraz zaangażowanie w patriotyczne wychowanie kolejnych pokoleń Polaków. Podkreślił, że kombatantom i osobom represjonowanym winni jesteśmy nie tylko głęboki szacunek, ale także wsparcie i opiekę. Marszałek przypomniał m.in. o samorządowym programie „Szpitale przyjazne kombatantom”, pozwalającym priorytetowo traktować potrzeby medyczne weteranów. Program uruchomiono dwa lata temu w 11 placówkach na Mazowszu, a o sukcesie przedsięwzięcia świadczy fakt, że w nadchodzącym roku udział w programie deklaruje już 35 szpitali (w tym dwa podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, jeden Ministerstwu Zdrowia oraz dwie placówki prywatne). Marszałek złożył członkom Rady życzenia świąteczne i wyraził nadzieję, że kolejny rok będzie czasem dalszej partnerskiej współpracy, której podstawą jest szacunek dla żołnierskiego trudu.

 

Integracja kombatantów i osób represjonowanych jest ustawowym zadaniem samorządu województwa od sierpnia ubiegłego roku. Podczas posiedzenia sprawozdanie z wykonania tego zadania w województwie mazowieckim w latach 2009/2010 odczytał zebranym Pełnomocnik Zarządu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki.

 

Na zakończenie marszałek Adam Struzik podzielił się z kombatantami opłatkiem. Modlitwę w intencji ojczyzny zmówił ksiądz Tadeusz Steczkowski. Oprawę artystyczną spotkania zapewnił Chór Męski "Harfa" Warszawskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Zespół dedykował kombatantom wigilijny koncert kolęd. Zgodnie z ponad stuletnią tradycją „Harfa” jest chórem amatorskim, skupiającym miłośników śpiewu niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Od początku istnienia był obecny przy wielu historycznych wydarzeniach stolicy i Polski, a za działalność artystyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Świąteczne pieśni wykonane przez chór podczas posiedzenia Mazowieckiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych były nie tylko elementem miłego zaskoczenia, ale także stały się źródłem wielu wzruszeń.

Liczba wyświetleń: 1572

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.