Aktualności

Ponad 22 mln zł dla Politechniki Radomskiej i Muzeum Wsi Radomskiej

2010.12.28 12:40 , aktualizacja: 2012.03.05 10:35

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Marek Ślufarski
fot. Marek Ślufarski
fot. Marek Ślufarski
fot. Marek Ślufarski

Budowa i wyposażenie nowej hali technologicznej na Politechnice Radomskiej oraz utworzenie nowej trasy turystycznej w Muzeum Wsi Radomskiej to dwa projekty kluczowe, które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymają w sumie ponad 22 mln zł unijnego dofinansowania. Łączna wartość inwestycji to prawie 40 mln zł. 28 grudnia br. umowy w tej sprawie podpisali członek zarządu Leszek Ruszczyk oraz beneficjenci.

 

 

INNOWACJE NA POLITECHNICE RADOMSKIEJ

 

Na Politechnice Radomskiej wybudowana zostanie nowoczesna hala technologiczna obejmująca siedem specjalistycznych laboratoriów – chemii gospodarczej i kosmetyków, mikrobiologiczne, oceny kosmetyków, tribologiczne, odzysku chromu, fotowoltaiczne oraz pracownię badań fizykochemicznych. Projekt zakłada także zakup wyposażenia hali, laboratoriów oraz dodatkowo laboratorium znajdującego się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Radomskiej.

 

Dzięki realizacji projektu Politechnika Radomska zostanie doposażona w odpowiednie zaplecze, które pozwoli na wykorzystanie najnowszej wiedzy w praktyce. Baza laboratoryjna w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem kadry naukowej uczelni umożliwi poszukiwanie rozwiązań wielu problemów technicznych i eksploatacyjnych, pojawiających się w przedsiębiorstwach. Nowoczesne laboratoria oraz aparatura badawcza wykorzystywane będą do wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i materiałowych.

 

Uczelnia planuje nawiązanie współpracy z co najmniej ośmioma firmami (z branż: chemicznej, energetycznej, metalowej i skórzanej), które będą nieodpłatnie korzystały z wyników badań, a także siedmioma jednostkami naukowymi (szkołami wyższymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi). Współpraca ta będzie polegała na wymianie opinii, metodyk, wyników badań oraz konsultacjach.

 

NOWE OBIEKTY W MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

 

Aby stworzyć pełny obraz tradycyjnej wsi radomskiej w muzeum wybudowanych zostanie w sumie 10 nowych obiektów. Osiem z nich to eksponaty zabytkowe, przechowywane do tej pory w magazynach skansenu. Wybudowane zostaną także dwa zupełnie nowe obiekty – amfiteatr z zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym oraz pracownia konserwacji zabytków.

 

W amfiteatrze z zadaszoną sceną i widownią na ok. 322 miejsc siedzących, odbywać się będą imprezy kulturalno-turystyczne. W budynku mieścić się będą m.in. sala wystawienniczo-konferencyjna oraz garderoby dla artystów. Drugi nowy obiekt – pracownia konserwacji stanowić będzie zaplecze techniczne dla konserwowanych i translokowanych zabytków. W budynku umiejscowiono pracownię stolarską, pracownię konserwatorską, magazyn zbiorów, garaże, warsztat oraz inne pomieszczenia pomocnicze i socjalne. Obiekt wyposażony został w windę towarową do obsługi magazynu zbiorów na poddaszu.

Na nowej trasie turystycznej podziwiać będzie można osiem zabytkowych obiektów m.in. zagrodę okólnik z Solca składającą się z czterech budynków – dwóch stodół ze spichlerzami, oboro-stajni oraz zadaszonej bramy wjazdowej, a także chałupę z Solca. W skansenie znajdą się również trak z Molend, a także dwa młyny – z Zofiówki napędzany turbiną oraz z Zajączkowa na koło wodne.

Liczba wyświetleń: 1654

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.