Aktualności
Marszałek Adam Struzik uhonorowany medalem Zygmunta Jana Rumla
2011.01.03 15:10 , aktualizacja: 2012.02.29 13:08
Autor: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska
3 stycznia br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik został uhonorowany medalem Zygmunta Jana Rumla. Odznaczenie, przyznawane przez Komitet Obchodów 65. Rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Ukraińską Powstańczą Armię, wręczył płk Jan Niewiński wiceprzewodniczący Komitetu – legendarny dowódca samoobrony chłopskiej na Wołyniu.
Medal jest wyrazem uznania za zasługi marszałka Adama Struzika w utrwalanie prawdy historycznej i pamięci o ofiarach ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej kresów wschodnich, patriotyczną postawę oraz wspieranie działalności Komitetu.
Odbierając odznaczenie, marszałek Adam Struzik nie krył zaskoczenia. Dziękując za to szczególne wyróżnienie, powiedział, że pamięć o Kresach, a zwłaszcza prawda o tragicznych wydarzeniach, które miały tam miejsce, musi być przekazywana następnym pokoleniom.
Wśród osób szczególnie zasłużonych dla ruchu kresowego do tej pory znaleźli się m.in. Włodzimierz Odojewski, prof. Leszek Jankiewicz, Jan Rudziński, dr Jacek Wilczur, prof. Józef Wysocki.
------------------------------------------------------------------------------------
Zygmunt Jan Rumel (1915-1943) poeta i żołnierz Batalionów Chłopskich, bestialsko zamordowany na Wołyniu w 1943 r.Ukończył słynne Liceum Krzemienieckie. Był przedstawicielem inteligencji polskiej, która szczerze propagowała równość narodów, kultur i religii na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej. Brał udział w kampanii wrześniowej. Na przełomie 1939-1940 włączył się w działalność Związku Walki Zbrojnej. Od jesieni 1941 r. był emisariuszem Batalionów Chłopskich na Wołyń. W 1943 r. podjął się rozmów z UPA celem powstrzymania rozlewu krwi. Po bestialskich torturach został zamordowany wraz z współtowarzyszami przez rozerwanie końmi, a ich ciała poćwiartowano.
Liczba wyświetleń: 2055
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.