Aktualności
Teatr Polski w nowej odsłonie
Andrzej Seweryn oficjalnie objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie. Na konferencji prasowej 4 stycznia br., z udziałem przedstawicieli władz województwa mazowieckiego – marszałka Adama Struzika, wicemarszałka Marcina Kierwińskiego oraz Sekretarza Województwa - Dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Waldemara Kulińskiego, przedstawił plany rozwoju placówki oraz repertuar teatru na kolejne lata.
Marszałek Adam Struzik wyraził radość z nowego otwarcia Teatru, który z pewnością odciśnie wyraźne piętno na kulturze nie tylko stolicy, ale również całego Mazowsza. - Cieszy mnie perspektywa, że przedstawienia Teatru Polskiego będą realizowane również poza Warszawą. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź powrotu do czasów świetności naszej instytucji - dodał. Życzył nowemu dyrektorowi oraz całemu zespołowi, aby ten sezon artystyczny był wielkim sukcesem.
Dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn podkreślił, że chciałby aby placówka stała się dynamicznie rozwijającą się i sprawnie funkcjonującą instytucją kultury. Wyraził nadzieję, że będzie to miejsce które promieniuje i przyciąga widzów. Ważne, żeby był to teatr otwarty na to wszystko, czego nie było tu do tej pory, na to, co było oraz na to, co będzie, czyli literaturę i nowe pokolenia twórców - dodał.
Wśród planów repertuarowych na sezon 2011/2012 zaplanowano m.in.: „Wyobraźcie sobie…” oraz „Wieczór Trzech Króli” Williama Szekspira, „Szczęśliwe dni/końcówka” Samuela Becketta, „Nowy Don Kiszot” Aleksandra Fredry, „Polacy” Witolda Gombrowicza, Stefana Wyszyńskiego, „Żeglarza” Jerzego Szaniawskiego, „Hekabe” Eurypidesa, „Szkołę żon” Moliera, „Mazepa” Juliusza Słowackiego, „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej, „W oczach zachodu” Josepha Conrada, „Oni” Witkacego, „Życie snem – autos sacramentales” Pedro Calderóna de la Barca oraz musical „My fair lady” w inscenizacji Magdaleny Piekorz (na zakończenie roku 2011).
W roku 2012/2013, w sezonie jubileuszowym, będzie można obejrzeć dzieła z klasyki dramatu polskiego, m.in.: „Noc Listopadową” Stanisława Wyspiańskiego, „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry, „Dziady” Adama Mickiewicza. 29 stycznia 2013 roku, sto lat po inauguracyjnej premierze w Teatrze Polskim wystawiony zostanie „Irydion” Zygmunta Krasińskiego.
Teatr Polski w Warszawie, założony przez Arnolda Szyfmana, zainaugurował swoją działalność 29 stycznia 1913 roku "Irydionem" Zygmunta Krasińskiego. W kolejnych latach na deskach teatru wystawiano największe działa klasyki polskiej i obcej, a także najciekawsze pozycje współczesne. Od chwili powstania wystawiono na dużej scenie ponad 600 premier, na zamkniętej w 2001 roku Scenie Kameralnej blisko 200.
Teatr Polski w Warszawie jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Liczba wyświetleń: 2016
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.