Aktualności
Centralna Biblioteka Rolnicza nagrodzona
2011.01.17 15:40 , aktualizacja: 2012.02.29 13:01
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Centralna Biblioteka Rolnicza cieszy się już 55-letnią tradycją. Jubileusz, który odbył się 15 stycznia br., stał się okazją do uhonorowania dotychczasowych zasług Biblioteki Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia", który w imieniu Marszałka Adama Struzika wręczyła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Centralna Biblioteka Rolnicza rozpoczęła swoją działalność 30 grudnia 1955 r. Jest jednostką naukową podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z filią w Puławach. Księgozbiór Biblioteki – tematycznie związany z rolnictwem, przemysłem spożywczym i naukami pokrewnymi – liczy prawie 400 tys. woluminów wydawnictw oraz niemal 600 tytułów czasopism.
W zbiorach Biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki - 828 woluminów z XVI-XVIII w., i polonika XIX-wieczne - ok. 8200 woluminów. Obie kolekcje w językach: polskim, łacińskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim stanowią, unikatowy w Polsce, bogaty zbiór obejmujący problematykę rolnictwa i nauk przyrodniczych, leśnictwa oraz szeroko pojętą wiedzę praktyczną o gospodarowaniu, w tym m.in. pszczelarstwo i jeździectwo. Na mocy rozporządzenia Ministra Kultury z listopada 1998 r. obie kolekcje biblioteki zostały zaliczone do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.
Centralna Biblioteka Rolnicza prowadzi ożywioną wymianę międzynarodową z ponad 100 instytucjami w 37 krajach świata, wzbogacając dodatkowo swój księgozbiór. Placówka posiada w księgozbiorze również wydawnictwa FAO, tworzy własne bazy danych, a ponadto prenumeruje bazy CAB Abstracts i LEX (z uwzględnieniem prawodawstwa Unii Europejskiej) oraz posiada dostęp do zagranicznych baz. Należy także do międzynarodowego stowarzyszenia specjalistów informacji rolniczej IAALD. Gromadzi zagraniczne prace doktorskie i habilitacyjne z dziedziny rolnictwa w języku angielskim publikowane przez najlepsze uniwersytety rolnicze w Europie: Wageningen(Holandia), Leuven(Belgia), Uppsala(Szwecja) i Bonn(Niemcy).
Uroczystości nagrodzenia placówki Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia", przyznawanym za szczególny wkład w rozwój województwa mazowieckiego towarzyszył koncert „Słoneczne przeboje we dwoje” w wykonaniu sopranistki Aleksandry Bubicz i tenora Roberta Mojsy przy akompaniamencie fortepianowym – Macieja Baranowskiego.
Liczba wyświetleń: 2216
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.