Aktualności

Kolejny radomski zabytek będzie zrewitalizowany

2011.02.23 15:30 , aktualizacja: 2012.02.29 11:21

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już niedługo radomska Kamienica Starościńska odzyska dawny blask. Będzie to możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej. Projekt o wartości prawie 3 mln zł decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzyma wsparcie unijne w wysokości ponad 2,1 mln zł. 23 lutego br. umowę w tej sprawie podpisali członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz przedstawiciel spółki „Rewitalizacja”.


Wybudowana na fundamentach średniowiecznego zamku Kamienica Starościńska jest głównym elementem architektonicznym Miasta Kazimierzowskiego. Zgodnie z projektem, do końca roku mają trwać prace budowlano – konserwatorskie, związane z odnowieniem budynku i przystosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowana jest również modernizacja piwnic, w których w przyszłości znajdzie się ekspozycja prezentująca wykopaliska archeologiczne.

 

W Kamienicy zainstalowany zostanie nowoczesny, proekologiczny system ogrzewania. Powstaną też sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Oprócz tego projekt przewiduje zagospodarowanie terenu wokół budynku. Wybudowany zostanie ogólnodostępny parking, a z myślą o miłośnikach spacerów powstaną dwa skwery. Na jednym z nich, usytuowanym przy ul. Małej, wyeksponowane będą relikty murów obronnych z XIV w. Na drugim – przy ul. Grodzkiej znajdzie się makieta Zamku Radomskiego.

 

Po zakończeniu prac Kamienica stanie się siedzibą stacji archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Budynek będzie też miejscem spotkań i pracy harcerzy zrzeszonych w Hufcu Radom ZHR.

 

 

Działanie 5.2 Rewitalizacja miast

Tytuł projektu: Rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu poprzez remont i przebudowę zabytkowego budynku Kamienicy Starościńskiej przy ul. Grodzkiej 8 wraz z otoczeniem

Całkowita wartość projektu :  2 985 996,93 zł

Wartość dofinansowania:  2 112 374,27 zł

Beneficjent: „Rewitalizacja” Sp. z o.o.

  • fot. Marek Ślufarski,...
  • fot. Marek Ślufarski,...
  • fot. Marek Ślufarski,...

Liczba wyświetleń: 1033

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.