Aktualności

112 mln zł na inwestycje w subregionie radomskim w 2011 roku

2011.02.25 09:45 , aktualizacja: 2012.02.29 11:12

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Na inwestycje w subregionie radomskim samorząd województwa zaplanował w tym roku ponad 112 mln zł. Najwięcej środków – aż 59,6 mln zł zarezerwowano na transport i łączność. Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego przeznaczono łącznie 22,2 mln zł. Na prace melioracyjne zaplanowano 21,6 mln zł, a na ochronę zdrowia – 5,5 mln zł. 

 

Tegoroczny budżet Mazowsza można nazwać budżetem proinwestycyjnym. Wyniesie on 3,1 mld zł, z czego aż 1,133 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje. W stosunku do ubiegłego roku jest to wzrost aż o 114 proc. Niestety, w dalszym ciągu największym obciążeniem dla budżetu województwa pozostaje tzw. „janosikowe”, które pochłonie 628 mln zł, czyli aż 40 procent dochodów podatkowych regionu.

 

Pomimo trudnej sytuacji, samorządowi województwa udało się wygospodarować środki na inwestycje we wszystkich subregionach Mazowsza – podkreślił członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk podczas konferencji, która odbyła się 24 lutego br. Na ziemi radomskiej największe kwoty przeznaczone zostaną przede wszystkim na budowę dróg i poszerzenie oferty kulturalnej. Dodał, że priorytetem w planowaniu wydatków jest kontynuacja działań zmierzających do wyrównywania szans i poziomu życia na obszarze całego województwa.

 

Największą, planowaną w subregionie radomskim, inwestycją infrastrukturalną będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 732 relacji  Satry Gózd – Przytyk. Na jej realizację zarezerwowano kwotę blisko 28,5 mln zł. Projekt ten, decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, znalazł się na liście projektów kluczowych i jest dofinansowany z Unii Europejskiej. Jego całkowita wartość wynosi ponad 55 mln zł. Na uwagę zasługuje również budowa mostu na Wiśle w Kamieniu, na który Mazowsze wygospodarowało w tym roku 10 mln zł. Most powstanie dzięki współpracy samorządów województw – mazowieckiego i lubelskiego.

 

Ciekawą, a jednocześnie największą, inwestycją kulturalną będzie utworzenie trasy turystycznej w radomskim skansenie w ramach projektu „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”. Projekt ten jest dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, a jego łączna wartość wyniesie ponad 24,8 mln zł. Przy udziale środków unijnych swój projekt zrealizuje także Muzeum im. Jacka Malczewskiego „Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza”. Jego całkowita wartość wyniesie ponad 6,4 mln zł.

 

Oprócz inwestycji drogowych i kulturalnych realizowanych w tym roku na terenie subregionu radomskiego przeprowadzone będą również liczne prace melioracyjne. Jedną z najważniejszych tego typu inwestycji będzie rozbudowa wału na rzece Kamiennej w Woli Pawłowskiej (gmina Solec nad Wisłą). Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano 4,2 mln zł.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 40 kB, Liczba pobrań: 699, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 1118

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.