Aktualności

Nowy przedstawiciel Mazowsza w ARC

2011.03.04 12:25 , aktualizacja: 2012.02.29 10:58
Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. Stowarzyszenia...

W dniach 3-4 marca br. spotkaniem w Wiedniu zainaugurowano nowy rok pracy Stowarzyszenia Regionów Lotniskowych (ARC). W zgromadzeniu województwo mazowieckie reprezentował nowo wybrany przedstawiciel wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Głównym tematem spotkania ARC było omówienie projektu „Green airport”, który zakłada ograniczenie emisji dwutlenku węgla na lotniskach oraz w ich pobliżu, np.: poprzez wprowadzenie ekologicznego transportu publicznego dowożącego pasażerów lotnisk. Na forum Stowarzyszenia poruszono tematy dotyczące zmian klimatycznych oraz związane z zarządzaniem ruchem lotniczym i dostępem do lotnisk. Dyskutowano również nad przyszłą polityką ARC oraz zatwierdzono harmonogram spotkań na 2011 r.

 

Członkowie Stowarzyszenia mogli też zwiedzić infrastrukturę lotniska w Wiedniu (Flughafen Wien), które jest największym międzynarodowym lotniskiem w Austrii.

 

Airport Regions Conference została założona w 1994 roku. Jest organizacją zrzeszającą europejskie regiony posiadające największe międzynarodowe i regionalne lotniska z całej Europy. Głównymi celami ARC jest wpływ na europejską politykę transportu lotniczego oraz aktywizowanie władz regionalnych i lokalnych w tym procesie. Ponadto zajmuje się organizowaniem spotkań, seminariów oraz prowadzeniem badań i analiz dotyczących lotnictwa i rozwoju regionalnego.

 

Województwo mazowieckie jest członkiem ARC od 2006 r.

 

Członkostwo w ARC opiera się na współpracy merytorycznej polegającej na wymianie doświadczeń, informacji, szkoleniu, wspomaganiu planowania regionalnego i programowania strategicznego. Uczestnictwo w ARC stwarza możliwość dzielenia się doświadczeniami w zakresie transportu lotniczego i rozwoju regionalnego. Zapewnia nawiązanie kontaktów z osobami i instytucjami zainteresowanymi współpracą w tym zakresie. Z opinią ARC liczy się Rada Europy.

Członkami ARC są m.in.: Wiedeń, Ile de France, Bawaria, Tallin, Północna Westfalia, Barcelona, Goeteborg Region, Stockholm Malar, Frankfurt nad Renem, Flanders, Lombardia, Amsterdam, Katalonia oraz Majorka.

Liczba wyświetleń: 1290

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.