Aktualności
Gospodarze szesnastu województw obradowali na Pomorzu
Polska Prezydencja w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku, problematyka ograniczonej działalności pasma regionalnego na antenie 2 programu TVP oraz Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju to tematy, które zdominowały dyskusję podczas Konwentu Marszałków Województw RP, odbywającego się 10 i 11 marca br. w Gdańsku.
Wśród spraw poruszonych w pierwszym dniu posiedzenia konwentu znalazły się m.in.: prezentacja planu współpracy w zakresie promocji napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na bieżący rok, a także problematyka respektowania szczególnych uprawnień kombatantów i osób represjonowanych w zakresie pierwszeństwa w korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Kolejny dzień obrad zdominowały tematy dotyczące: rezygnacji przez Zarząd Spółki TVP S.A. z emisji programów regionalnych na antenie TVP2 na rzecz zasięgu TVP INFO, Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz problematyka ograniczenia lub uniknięcia emisji dwutlenku węgla poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność wykorzystania energii w budynkach użyteczności publicznej. Ponadto minister edukacji Katarzyna Hall przedstawiła główne założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty.
Marszałek Adam Struzik przedstawił stanowisko Zarządu Województwa Mazowieckiego dotyczące standaryzacji dokumentów planistycznych istotnych dla sprawnego zarządzania regionem. Kwestie te zostały uwzględnione w projekcie kluczowym RPO „Przyśpieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu”, w którym jednym z zadań jest opracowanie modelu danych oraz szablonów części opisowych i graficznych dla dokumentów planistycznych według obowiązujących przepisów. W 2009 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisał 286 partnerskich umów z samorządami gminnymi, zainteresowanymi udziałem w projekcie. Poinformował również o włączeniu się Mazowsza w prace polskiej podsieci projektu Plan4All dotyczącego harmonizacji danych na poziomie europejskim, tak aby możliwe było wykorzystanie wypracowanych rozwiązań przez samorząd regionalny.
Marszałkowie przyjęli także stanowiska w sprawie: programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015, obarczania samorządów odpowiedzialnością finansową za zadania Rządu RP w zakresie ochrony powietrza oraz w kwestii kar pieniężnych wymierzanych za niewykonywanie obowiązków prowadzenia ewidencji odpadów lub przekazywania wymaganych informacji czy sporządzenia zbiorczego zestawienia, bądź wykonanie obowiązków w sposób nieterminowy lub niezgodny ze stanem rzeczywistym w wysokości 10.000 zł.
Gośćmi Konwentu byli m.in.: Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej, Jan Rączka – prezes Zarządu NFOŚiGW, Waldemar Sługocki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Stanowiska podjęte przez Konwent:
- w sprawie respektowania szczególnych uprawnień kombatantów i osób represjonowanych w zakresie pierwszeństwa w korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej
- w sprawie ograniczonej działalności pasma regionalnego na antenie 2 programu TVP
- w sprawie projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju
- w sprawie "Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015"
- w sprawie ustawy z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska
- w sprawie obarczania samorządów odpowiedzialnością finansową za zadania Rządu RP w zakresie ochrony powietrza
- w sprawie kar pieniężnych wymierzanych za niewykonywanie obowiązków prowadzenia ewidencji odpadów lub przekazywania wymaganych informacji lub sporządzenia zbiorczego zestawienia, bądź wykonanie obowiązków w sposób nieterminowy lub niezgodny ze stanem rzeczywistym w wysokości 10.000 zł
- w sprawie planów Ministerstwa Finansów związanych z ograniczeniem poziomu deficytu jednostek samorządu terytorialnego.
Liczba wyświetleń: 1127
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.