Aktualności

Samorządowcy dyskutowali o zagrożeniu powodziowym

2011.03.15 08:40 , aktualizacja: 2012.02.29 10:43
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
foto: arch. WZMiUW Oddział...
foto: arch. WZMiUW Oddział...

Powódź w 2010 roku pokazała, że Wisła, która jest jednym z największych skarbów Mazowsza, może być także dla niego zagrożeniem. O tym, jak najlepiej przygotować się do podobnych sytuacji w kolejnych latach dyskutowali samorządowcy z terenów nadwiślańskich 14 marca br. w Wyszogrodzie. W spotkaniu wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Głównym tematem konferencji były działania jakie można podjąć, aby zminimalizować ryzyko kolejnych powodzi. Mówiono o planowaniu przestrzennym ograniczającym zabudowę terenów zagrożonych, odpowiednich systemach ubezpieczeń i systemach alarmowych ostrzegających przed nadchodzącym zagrożeniem.

Najwięcej uwagi poświęcono potrzebie odmulenia Wisły na odcinku od Modlina do Płocka. W korycie Wisły skumulowały się olbrzymie ilości rumowiska (np. na odcinku powyżej miejsca przerwania wałów w maju 2010r.). Powoduje to m.in. spłycanie rzeki i zmniejszanie głębokości żeglugowych. Wzrasta również zagrożenie tworzenia się zatorów lodowych, a także podniesienie poziomu wody przy przechodzeniu fali powodziowych. W efekcie zwiększa się zagrożenie powodziowe dla przyległych terenów.


Jednak realizacja jakiegokolwiek z tych działań nie będzie możliwa bez uwzględnienia wymogów prawa, a w szczególności ograniczeń wypływających z dyrektyw europejskich, czy też kwestii ochrony środowiska. Warto przy tym pamiętać, że Obszar Natura 2000 – Dolina Środkowej Wisły obejmuje odcinek Wisły pomiędzy Dęblinem a Płockiem.


W tym kontekście ważnym elementem spotkania były wykłady prelegentów: dr. inż. Andrzeja Tyszeckiego z Eko-konsult (Polityka wodna a ochrona przed powodzią doliny Środkowej Wisły) oraz Janiny Kawałczewskiej z Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku (Aspekty formalno-prawne refulacji Wisły od Modlina do Płocka) i dr. inż. Janusza Żelazińskiego (Możliwości ograniczenia ryzyka powodzi ze szczególnym uwzględnieniem pogłębiania koryta rzeki Wisły na odcinku Modlin – stopień wodny Włocławek).

 

W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści oraz przedstawiciele: Samorządu Województwa Mazowieckiego, wójtowie i burmistrzowie gmin nadwiślańskich, jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie właściwego stanu koryta rzeki Wisły – Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podmiotów wspierających przedsięwzięcia z zakresu ochrony przeciwpowodziowej.

 

Organizatorami przedsięwzięcia byli Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Miasto i Gmina Wyszogród.

Liczba wyświetleń: 1094

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.