Aktualności

Obchody 148. rocznicy powstania styczniowego

2011.03.28 10:40 , aktualizacja: 2012.02.29 10:02

Autor: Arleta Dębkowska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Mszą św. we Franciszkowie rozpoczęto uroczystość 148. rocznicy powstania styczniowego. Na obchody zorganizowane przez starostę wołomińskiego oraz  wójta gminy Strachówka, w dniu 27 marca br. przybyli przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej i mieszkańców. Wśród zaproszonych gości był wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Oficjalna część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem bohaterów Powstania Styczniowego w Boruczy. Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski przypomniał zebranym słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” Podziękował mieszkańcom gminy Strachówka i okolic za kultywowanie pamięci o historii, która tworzy tożsamość tego regionu. To dzięki miejscowej ludności, tu - w Boruczy – ze składek społecznychmieszkańców postawiono w 1935 roku na mogiłach bohaterów powstania styczniowego pomnik. To tu, w czasie okupacji, żołnierze przyjmowani do Armii Krajowej składali przysięgę wojskową.

 

Druga część obchodów to przede wszystkim występy młodych artystów. Dzieci z Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce przygotowały program artystyczny, w którym przypomniały historię powstania oraz mogił w miejscowości Borucza i Kąty Wielgi. Można było również posłuchać solistów Piotra Rafałko i Joanny Horodko, którym akompaniowała Orkiestra Wojskowa z Wesołej. Uroczystość zakończono pokazem umiejętności kawaleryjskich w wykonaniu członków Stowarzyszenia im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce.

  • fot. archiwum Starostwa...
  • fot. archiwum Starostwa...
  • fot. archiwum Starostwa...
  • fot. archiwum Starostwa...

Liczba wyświetleń: 1166

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.