Aktualności

Trwa rewitalizacja fortu ziemnego i mauzoleum w Ostrołęce

2011.03.31 10:10 , aktualizacja: 2012.02.29 09:50

Autor: Milena Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Milena Szymańska (OR)
Milena Szymańska (OR)
Milena Szymańska (OR)
Milena Szymańska (OR)
Milena Szymańska (OR)
Milena Szymańska (OR)

30 marca br. wicemarszałek Marcin Kierwiński gościł w Ostrołęce. Głównym celem wizyty była ocena postępów prac przy konserwacji i przebudowie „Fortów Bema”.

 

Dzięki ochronie fortu, jego rewitalizacji oraz dokończeniu budowy i wyposażeniu mauzoleum powstanie, w oparciu o istniejące dziedzictwo kulturowe regionu i miasta, nowy produkt turystyczny. W mauzoleum utworzona zostanie ekspozycja idealnie oddająca charakter dziejów tego miejsca – bitwy pod Ostrołęką i jej kontekstu, czyli powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku.

 

Realizacja inwestycji uchroni fort ziemny i pomnik-mauzoleum przed dalszą dewastacją. Planowane prace konserwatorskie pozwolą udostępnić te unikalne w skali kraju obiekty zwiedzającym. Zrewitalizowany pomnik-mauzoleum zostanie zaadoptowany na potrzeby Muzeum Powstania Listopadowego. Nowoczesna aranżacja, zakładająca wykorzystanie rozwiązań multimedialnych, pozwoli na przygotowanie atrakcyjnej oferty dla młodego pokolenia zwiedzających. Odsłonięcie bryły pomnika-mauzoleum oraz odpowiednie oświetlenie podkreśli również jego monumentalny charakter.

 

Inwestycja powstaje w ramach projektu „Ponarwie. Konserwacja i rewitalizacja fortu ziemnego i pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku”, który realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Całkowity koszt projektu to ponad 8 mln zł, przy czym ponad 5,5 mln zł pochodzić będzie ze środków europejskich.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Mauzoleum było budowane już od 1930 r. wg projektu Romualda Zerycha i Borysa Zinserlinga (projekt był wystawiany w 1932 r. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych podczas zbiorowej wystawy grupy Fresk). Na setną rocznicę bitwy zdołano wykonać jedynie fundamenty mauzoleum i ustawić stalowe belki konstrukcji nośnej. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo fosy, prace te były poważnie utrudnione. Do drugiej wojny wybudowano tylko żelbetonową bryłę. Nie ukończono schodów z tarasami, nie postawiono rzeźb i nie wykończono wnętrza. W czasie drugiej wojny rozebrano częściowo zbudowane schody. Budowla ucierpiała także na skutek ostrzałów artyleryjskich. W okresie powojennym prace budowlane przy obiekcie mauzoleum wykonywane były, w związku z doraźnymi celami, w sposób chaotyczny, niezgodny z intencją pierwotnego projektu. Pod względem artystycznym mauzoleum jest jednym z nielicznych w naszym kraju przykładów konstruktywizmu i jedynym mauzoleum z okresu powstania listopadowego. Ma nie tylko walory artystyczne, ale i wartość naukową – m.in. stwarza możliwość studiowania w naturze realizacji zasad konstruktywizmu głoszonych w manifestach artystycznych.

 

Liczba wyświetleń: 1465

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.