Aktualności

Muzeum- Miejsca Pamięci w Palmirach otwarte

2011.04.01 08:30 , aktualizacja: 2012.02.29 09:46

Autor: Zespół prasowy MJWPU, Wprowadzenie: Monika Guzowska

31 marca br. wicemarszałek Marcin Kierwiński uczestniczył w uroczystości otwarcia stałej ekspozycji "Muzeum-Miejsca Pamięci Palmiry". Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

 

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wieńców na cmentarzu-mauzoleum w podwarszawskich Palmirach. Następnie zaproszeni goście udali się na zwiedzanie muzeum. Głównym założeniem ekspozycji jest upamiętnienie tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej: egzekucji w Palmirach i w Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943 oraz powojennych ekshumacji i utworzenia cmentarza-mauzoleum (1945-1948).

 

Prace przy Muzeum w Palmirach objęły rozbiórkę starego obiektu, budowę nowego obiektu oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Dzięki tej inwestycji w Palmirach powstał nowoczesny obiekt, położony na terenach cennych nie tylko ze względu na historię, ale też przyrodę. Organizacja wystaw ma podkreślać zarówno kontekst historyczny jak i otoczenie przyrodnicze. Docelowo nowa siedziba Muzeum będzie stanowić doskonałe uzupełnienie infrastruktury okołoturystycznej związanej z historią tego miejsca. Będzie też miejscem utrwalania w świadomości społecznej Polaków bardzo ważnego miejsca pamięci narodowej, jakim są Palmiry.

 

Projekt został umieszczony w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Całkowity koszt budowy Muzeum-Miejsca Pamięci Palmiry to 3 132 312,00 zł. Dofinansowanie w wysokości 2 662 465,20złpochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Priorytet: VI Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji, Działanie: 6.2 Turystyka.

 

W uroczystości wzięli udział m.in.:Prezydent RP Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prymas senior kardynał Józef Glemp oraz przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski i sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

  • fot. arch. MJWPU
  • fot. arch. MJWPU
  • fot. arch. MJWPU
  • fot. arch. MJWPU

Liczba wyświetleń: 1544

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.