Aktualności
Tradycyjna kurpiowska Wielkanoc w Parlamencie Europejskim
2011.04.13 15:30 , aktualizacja: 2012.02.29 09:15
Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Ozdobne jaja, kurpiowskie wycinanki i imponujące, długie na kilka metrów palmy wielkanocne, charakterystyczne dla Kurpiowszczyzny, można było podziwiać w dniach 12-13 kwietnia br. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wystawę, promującą bogatą obrzędowość Mazowsza, honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Mazowszanie wiedzą, że kurpiowskie palmy nie mają sobie równych. Największe osiągają długość do 14 m, a do ich zdobienia wykorzystuje się nawet 20 różnych rodzajów kwiatów, przygotowanych z bibuły. Ułożone w desenie i oryginalne wzory do złudzenia przypominają żywe rośliny. Obowiązkowym elementem ozdobnym jest też wstążka, jako symbol łącznika między niebem a ziemią. Tradycja wykonywania wielkanocnych ozdób jest na Kurpiach pieczołowicie pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Palmy, dzięki swojej oryginalności w całej Polsce identyfikowane z tym malowniczym zakątkiem Mazowsza, są niewątpliwie naszym wspólnym dobrem narodowym, którym warto się pochwalić.
Dziedzictwo regionalne jest ważnym elementem kulturowej różnorodności, czynnikiem integrującym lokalne wspólnoty, a także naturalnym bogactwem, które trzeba chronić i w odpowiedni sposób eksponować. Mieszkańcy niewielu europejskich regionów mają tak głęboko zakorzeniony szacunek dla dorobku minionych pokoleń. Jak podkreślił, podczas otwarcia wystawy, marszałek Adam Struzik efektywna popularyzacja Kurpiowszczyzny wpływa na kreowanie atrakcyjnego wizerunku całego województwa. Dodał, że nadchodzące święta to czas szczególny, do którego, zwłaszcza w ludowej obrzędowości, trzeba się należycie przygotować. Dlatego prezentowane zwyczaje powinny nie tylko zachęcić do wizyty na Mazowszu, ale także skłonić do chwili refleksji nad duchowym wymiarem Wielkiej Nocy.
Wystawie „Tradycyjna Wielkanoc na Kurpiach” towarzyszył koncert zespołu „Swoją drogą trio” z solistką Apolonią Nowak, ekspozycja rękodzieła kurpiowskiego oraz pokazy twórców ludowych. Nie zabrakło stanowisk informacyjnych, prezentujących Kurpie i najciekawsze zakątki Mazowsza. Odbyła się również degustacja potraw regionalnych i tradycyjnych dań świątecznych. Parlamentarzyści europejscy mogli też obejrzeć film poświęcony atrakcjom kurpiowszczyzny, a szczególnie zainteresowanym mazowiecką kulturą wręczano wielkanocne upominki i strojne kurpiowskie palemki.
Podczas otwarcia wystawy Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia był europoseł Jarosław Kalinowski.
Liczba wyświetleń: 1197
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.