Aktualności

Nowa Wystawa w Muzeum Kolejnictwa

2011.04.15 10:05 , aktualizacja: 2012.02.29 08:30

Autor: Milena Szymańska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

arch. MK w Warszawie
arch. MK w Warszawie
arch. MK w Warszawie
arch. MK w Warszawie

Od 14 kwietnia br. w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie można podziwiać nową wystawę pn. „Koleje w Urugwaju”. Jej głównym celem jest przybliżenie historii kolei w Urugwaju mieszkańcom Mazowsza. Otworzyli ją wspólnie Ambasador Urugwaju w Polsce Julio Giambruno oraz wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

W 1866 r. rząd Urugwaju wydał pozwolenie (koncesję) prywatnej firmie pod nazwą „Ferro Carril Central del Uruguay” (F.C.C.U.) na budowę pierwszej, 18 kilometrowej linii kolejowej z Bella Vista (obecnie Carnelli) do Las Piedras. Oficjalne otwarcie wraz z inauguracyjnym przejazdem pierwszego pociągu prowadzonego przez brytyjski parowóz „General Flores” odbyło się 1 stycznia 1869 r. Kolej stała się najważniejszym środkiem transportu i pozostawała w rękach Anglików do 1949 r., kiedy to została upaństwowiona. W połowie lat 50-tych zaczęto sprowadzać lokomotywy spalinowe z USA. W późniejszym czasie importowano również elektrowozy oraz lokomotywy z silnikami Diesla z Kanady, Francji i Węgier.

 

Obecnie LFU (Lineas Ferras Uruguays) - narodowe linie kolejowe Urugwaju obsługują zarówno ruch pasażerski jak i towarowy. Sieć kolejowa jest dobrze rozwinięta, szczególnie w południowej części kraju. Wszystkie główne szlaki kolejowe rozchodzą się promieniście ze stolicy kraju Montevideo, która jest tym samym najważniejszym węzłem komunikacyjnym. Dzisiaj sieć kolejowa w Urugwaju liczy ok. 2900 km.

 

Wystawę, którą zorganizowano z okazji 200-lecia niepodległości Urugwaju, można oglądać do 15 czerwca br.

Liczba wyświetleń: 1022

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.