Aktualności

Niedziela Palmowa na Mazowszu

2011.04.18 09:30 , aktualizacja: 2012.02.29 07:56

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień Paschalny. Tego dnia, na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, w kościołach święci się palmy. Uroczystości religijne, przeplatające się z ludową obrzędowością, przygotowano również w mazowieckich placówkach kulturalnych. W obchodach zorganizowanych 17 kwietnia br. wzięli udział przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego. 

 

Do radomskiego skansenu wybrali się: marszałek Adam Struzik i członek zarządu Leszek Ruszczyk. Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęło obchody Niedzieli Palmowej mszą świętą w drewnianym kościele z Wolanowa pw. św. Doroty, celebrowaną przez ordynariusza diecezji radomskiej Henryka Tomasika. Wysłuchano Pasji w wykonaniu chóru alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Po mszy procesja z palmami przeszła na muzealne pola uprawne. W ziemię wetknięto ogromne, poświęcone palmy, co zgodnie z ludową tradycją, ma chronić zasiewy i zapewnić urodzajne plony.

 

Po uroczystościach religijnych marszałek Adam Struzik wraz z biskupem Henrykiem Tomasikiem wręczyli nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. „Tradycyjna Palma Wielkanocna”. Następnie zaproszono gości do udziału w kiermaszu świątecznym. Można było kupić pisanki, koszyczki, serwety i wszystkie inne niezbędne wielkanocne akcesoria. W chałupie z Trzemchy prowadzono warsztaty wykonywania pisanek, a stałe ekspozycje wnętrz muzealnych uzupełniono elementami wystroju świątecznego, które przybliżały zwiedzającym zwyczaje pielęgnowane przez dawną społeczność wiejską.

 

Także w Łysych, w powiecie ostrołęckim, szczególnie obchodzono Niedzielę Palmową. Tradycyjnie zawitało tam wielu miłośników folkloru kurpiowskiego z różnych regionów Polski i zagranicy. Gościł tu również wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Jednym z głównych punktów uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę. Do uwicia tych wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Z ciężkiej pracy powstają prawdziwe dzieła sztuki – drobne kolorystycznie dobrane kwiaty, które do złudzenia przypominają żywe rośliny, ułożone w desenie i oryginalne wzory.

 

Przyjeżdżając do Łysych, można było obejrzeć nie tylko procesję z charakterystycznymi kurpiowskimi palmami, które pod względem wielkości i precyzji wykonania nie mają sobie równych. Przygotowano też kiermasz sztuki ludowej i wydawnictw regionalnych, okolicznościowe wystawy, a przede wszystkim ekspozycję nagrodzonych palm. Można było obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, skosztować potraw kuchni regionalnej, a także kupić zminiaturyzowaną, regionalną palmę.

 

Ci, którzy podczas Niedzieli Palmowej gościli w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wzięli udział w uroczystej mszy świętej, która odbyła się w XVIII-wiecznym kościele z Drążniewa. W dziesięciu chałupach z przełomu XIX i XX wieku przygotowano wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Można było obejrzeć pokazy przygotowywania palm wielkanocnych czy zdobienia jaj oraz zapoznać się z dawnymi zabawami, charakterystycznymi dla okresu wiosennego (np. zbijanie jajek, chodzenie z gaikiem i kogutkiem po wykupie).

 

Jarmark wielkanocny w sierpeckim skansenie był doskonałą okazją do nabycia ozdób świątecznych, wyrobów rękodzieła ludowego: palm, baranków, pisanek, koszyczków, a nawet ozdobnych wypieków: chałek, bułeczek, chlebów oraz placków drożdżowych. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, odbył się też finał konkursu na „Tradycyjną palmę wielkanocną”, w ramach którego nagrodzone zostały najpiękniejsze palmy wykonane przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe, hołdujące mazowieckiej tradycji. Zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu ludowego.

  • fot. Barbara Polakowska,...
  • fot. Barbara Polakowska,...
  • fot. Barbara Polakowska,...
  • fot. Barbara Polakowska,...
  • fot.fot. Barbara...
  • fot. moja-ostroleka.pl
  • fot. moja-ostroleka.pl
  • fot. moja-ostroleka.pl
  • fot. moja-ostroleka.pl
  • fot. moja-ostroleka.pl
  • fot. moja-ostroleka.pl

Liczba wyświetleń: 2603

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.