Aktualności

Czy kaski mogą uratować małym rowerzystom życie? Zdecydowanie tak – przekonują marszałek i specjaliści

2011.04.19 15:05 , aktualizacja: 2012.04.03 14:39

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Co może zapewnić naszym pociechom bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim znajomość przepisów drogowych, dobrze oznakowany rower i JAZDA W KASKU. I o to właśnie, podczas organizowanej przez urząd marszałkowski akcji "Bezpieczna droga do szkoły", apelują Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski i policja. 19 kwietnia br. w gimnazjum nr 116 aż 230 dzieci uczyło się, jak być bezpiecznym na drodze. 

 

Pierwsze ciepłe dni zachęcają najmłodszych do jazdy rowerem. Coraz więcej młodych osób właśnie w ten sposób dojeżdża do szkoły, czy na zajęcia pozalekcyjne. To także ulubiony sposób aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak statystyki alarmują. W zeszłym roku na drogach garnizonu Komendy Stołecznej Policji rannych zostało aż 397 dzieci w wieku do 18 roku życia. 46 z nich to rowerzyści. Na terenie samej Warszawy w wypadkach ucierpiało 150 najmłodszych, 16 z nich to rowerzyści (dane z Komendy Stołecznej Policji). W wielu przypadkach konsekwencje wypadków byłyby mniej dotkliwe, gdyby dziecko jadące na rowerze miało kask.

 

Niestety dane zbierane przez policję pokazują, że młodzi rowerzyści są ciągle ofiarami wypadków z udziałem samochodów. Jazda na rowerze w takim mieście jak Warszawa wymaga wyjątkowo dużej odpowiedzialności. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, aby być bezpiecznym, trzeba mieć nie tylko sprawny i dobrze oznakowany rower, ale przede wszystkim poznać przepisy ruchu drogowego i założyć kask. Burmistrz Ludwik Rakowski zauważył natomiast, że pilnując, przekonując i tłumacząc dziecku, aby założyło kask nie tylko zabezpieczamy córkę czy syna podczas jednego spaceru, ale utrwalamy pewien nawyk, a to już inwestycja w przyszłość.

 

W Gimnazjum nr 116 w Warszawie ponad 230 dzieci z wilanowskich szkół uczyło się bezpieczeństwa na drodze w ramach akcji urzędu marszałkowskiego i WORD-u Warszawa „Bezpieczna droga do szkoły” (klasy IV-VI Szkoły Podstawowej nr 169, Szkoły Podstawowej nr 104 oraz Szkoły Podstawowej nr 261). Dzieci spróbowały swoich sił w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Czekał na nie egzamin teoretyczny (test z zakresu przepisów ruchu drogowego) oraz praktyczny – przejazd po torze rowerowym. Wszystko pod okiem policjantów z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Ratownicy Medyczni ze Szkoły Ratownictwa Pogotowia Ratunkowego – Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SPZOZ w Warszawie zaprezentowali dzieciom udzielanie pierwszej pomocy na manekinach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej i przedstawili film instruktażowy „Pierwsza pomoc”.

 

Bezpieczna droga do szkoły to akcja organizowana już od 9 lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Podczas spotkań w szkołach w całym województwie dzieci uczą się pod okiem policji przepisów ruchu drogowego, natomiast pod nadzorem ratowników medycznych – zasad udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi oglądają także filmy edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu na drodze i biorą udział w konkursach sprawdzających technikę jazdy na rowerze. Co bardzo ważne, otrzymują także kaski i oświetlenie roweru. Do tej pory do dzieci trafiło kilkadziesiąt tysięcy takich zestawów. W sumie w programie wzięło już udział około 200 tysięcy dzieci z całego Mazowsza.

 

Działania  te  wpisują się w politykę Unii Europejskiej, która zakłada do 2020 r. zmniejszenie o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej. Duże znaczenie ma  tu edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości najmłodszych użytkowników dróg.

  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe

Liczba wyświetleń: 1745

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.