Aktualności

Mazowsze jako region przejściowy po 2013 roku

2011.04.22 15:20 , aktualizacja: 2012.02.28 15:14

Autor: MRR, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. MRR
fot. arch. MRR
fot. arch. MRR
fot. arch. MRR

Mazowsze przekroczyło już 75 proc. unijnej średniej PKB. Władzom województwa zależy, by w budżecie UE po 2013 roku, jako region przejściowy utrzymało pełne wsparcie z funduszy strukturalnych. 21 kwietnia br. spotkali się w tej sprawie marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Marcin Kierwiński, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Według stanowiska Rządu RP w sprawie przyszłości Polityki Spójności po 2013 r. regionami przejściowymi powinny być regiony przekraczające poziom 75 proc. średniej PKB na mieszkańca w całej Unii i wychodzące z Celu 1 (Konwergencja). Poziom ich wsparcia nie powinien znacząco odbiegać od tego, który by otrzymały, pozostając w Celu 1.

 

Podczas spotkania dyskutowano nad możliwościami ustanowienia mechanizm przejściowego dla regionów wychodzących z Celu 1, bez względu na ich poziom PKB per capita. Celem tego działania miałoby być utrzymanie poziom współfinansowania i zakresu tematycznego wsparcia maksymalnie zbliżonego do poziomu, który będzie obowiązywał dla pozostałych regionów w ramach Celu 1 polityki spójności.

 

W kolejnej perspektywie budżetowej województwo mazowieckie zachowa możliwość finansowania inwestycji z Funduszu Spójności. Nie ma zatem zagrożenia dla budowy obwodnicy wokół Warszawy i innych inwestycji finansowanych z tego Funduszu, zapisanych do realizacji w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.

 

Zgodnie z obecnie toczącą się debatą nad kształtem polityki spójności, po 2013 r. można się spodziewać większej koncentracji tematycznej unijnego wsparcia na celach prorozwojowych, zgodnych ze Strategią Europa 2020. Podczas dyskusji podkreślono również, że istotne miejsce w dyskusji nad przyszłością polityki spójności zajmuje tematyka miejska. Dodatkowo niektóre państwa członkowskie, w tym Polska, wyraziły zainteresowanie utworzeniem specjalnych warunków dla regionów stołecznych.

Liczba wyświetleń: 1676

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.