Aktualności
Formuła PPP - możliwości i perspektywy
O tym jak zmniejszyć koszty inwestycji samorządowych poprzez zastosowanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) rozmawiano podczas konferencji, zorganizowanej 27 kwietnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Spotkanie odbyło się z udziałem Skarbnika Województwa Mazowieckiego Marka Miesztalskiego.
Istotą PPP jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. Najbardziej opłacalna, z zastosowaniem omawianego modelu, jest realizacja inwestycji, które generują duże nakłady finansowe – twierdzą eksperci. W przypadku projektów kilkumilionowych korzyści mogą być mniejsze niż koszty. Nawet małe gminy, które dysponują skromnymi budżetami mogą realizować projekty w tej formule. Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie podobnych przedsięwzięć np. dotyczących placówek oświaty i ochrony zdrowia w jeden wspólny projekt. Niższe są wtedy koszty analiz, doradztwa czy znalezienia inwestora. Łatwiej też pozyskać finansowanie z banku – przekonywała Anna Kiwiel, konsultant z firmy doradczej PwC.
Partnerstwo publiczno-prywatne to idea polecana i propagowana przez Komisję Europejską. Wydała ona specjalne wytyczne dla państw członkowskich, w których wskazuje na korzyści, jakie wnoszą partnerzy prywatni na rzecz partnerów publicznych. Są to m.in. : zapewnienie dodatkowego kapitału, alternatywnych umiejętności w zakresie zarządzania i wdrażania oraz lepszego określenia potrzeb i optymalnego wykorzystania zasobów. Te korzyści są powodem, dla których Komisja popiera i finansuje takie konstrukcje finansowania partnerstwa, w których obok środków prywatnych, pojawiają się również środki z funduszy UE. Takie projekty o mieszanym finansowaniu nazywane są projektami hybrydowymi. Model ten polega na jednoczesnym wykorzystaniu w projekcie PPP krajowych środków publicznych, środków pozyskanych z UE i kapitału prywatnego. Wykorzystywany jest przede wszystkim przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych oraz związanych z ochroną środowiska. Pierwsze hybrydy są już w Polsce realizowane, należą do nich m.in. 4 projekty budowy spalarni odpadów, znajdujące się na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W konferencji, która była kolejną z cyklu regionalnych spotkań organizowanych przez „Rzeczpospolitą”, udział wzięli przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Agencji Rozwoju Mazowsza S.A., gmin i powiatów mazowieckich oraz zaproszeni eksperci.
Liczba wyświetleń: 1394
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.