Aktualności

VII Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Sarbiewskiego

2011.05.09 12:20 , aktualizacja: 2012.02.28 14:57

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W dniach od 6 do 8 maja br. w Płońsku, Przasnyszu, Czernicach Borowych, Rostkowie, Sarbiewie, Warszawie i w Ciechanowie odbyły się VII Międzynarodowe Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

W inauguracji obchodów w Płońsku udział wziął wicemarszałek Marcin Kierwiński, który podczas wręczania nagród laureatom konkursu poetyckiego „O laur Sarbiewskiego” podziękował pomysłodawcom i organizatorom: członkom Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, Związkowi Literatów Polskich, lokalnym samorządom za przywracanie polskiej kulturze twórczościks. Macieja Sarbiewskiego - wybitnego Polaka, obywatela ówczesnej Europy, znakomitego poety i intelektualisty i wreszcie syna Ziemi Mazowieckiej.

 

W ramach VII Międzynarodowych Dni ks. Macieja Sarbiewksiego zorganizowano szereg autorskich spotkań poetów. Odbyły się koncerty: Edyty Gepert i Marka Snycerskiego (skrzypka i dyrygenta chóru IFK UW). Rozstrzygnięto też VII konkurs „O Laur Sarbiewskiego”. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu Lecha Bobiatyńskiego, kustosza Biblioteki Instytutu Filologii Klasycznej UW pt. „Wzlot poetycki; Horacy, Kochanowski, Sarbiewski, Mickiewicz”.

 

Maciej Kazimierz Sarbiewski urodził się w 1595 r. we wsi Sarbiewo, gm. Baboszewo, 10 km od Płońska. Z Mazowszem Północnym związany jest też poprzez Pułtusk, gdzie ukończył Kolegium Jezuickie. Mając lat 30, wydał swój pierwszy słynny zbiór poezji w języku łacińskim, co sprawiło, że wszedł na stałe do literatury nie tylko jako poeta, ale także jako teoretyk literatury. Został uhonorowany przez Papieża Urbana VIII wieńcem laurowym, najwyższym odznaczeniem dla poetów tamtego czasu. Był także wykładowcą filozofii i retoryki na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, gdzie obronił dwa doktoraty, a od 1635 r. aż do śmierci był nadwornym kaznodzieją Władysława IV Wazy. Zmarł 2 kwietnia 1640 r., w wieku 45 lat, pozostawiając po sobie wiele tomów kazań, rozpraw i poezji. W liryce stał się mistrzem formy horacjańskiej, nazywany był Horacjuszem chrześcijańskim.

  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska

Liczba wyświetleń: 656

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.