Aktualności

6,6 mln zł z unii na remont radomskiej katedry

2011.05.18 15:55 , aktualizacja: 2012.02.28 14:20

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

arch. MJWPU
arch. MJWPU
arch. MJWPU

Konserwacja elewacji zabytkowego budynku radomskiej katedry, remont dachu oraz wykonanie ogrzewania z wykorzystaniem pompy cieplnej będą możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu. Umowę w tej sprawie podpisali 18 maja br. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Edward Poniewierski. Wartość inwestycji to 10 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 6,6 mln zł.

 

Zabytkowa, neogotycka katedra to największa budowla sakralna w Radomiu. Często odwiedzana przez turystów i pielgrzymów wymaga gruntownej renowacji. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się już w 2008 r.

 

Dofinansowanie z Unii Europejskiej zostanie przeznaczone m.in. na: konserwację elewacji świątyni, remont dachu, wzmocnienie wieży kościelnej oraz wymianę posadzki w nawach. Dodatkowo w budynku zainstalowany zostanie nowoczesny system ogrzewania, co znacznie obniży koszty eksploatacji obiektu oraz zmniejszy emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Projekt zakłada także wykonanie opaski drenażowej wokół budynku wraz z odprowadzeniem wód opadowych do miejskiej kanalizacji burzowej. Zagospodarowany zostanie również teren zielony – posadzone będą drzewa i krzewy.

 

Remont głównego kościoła diecezji radomskiej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa osób zwiedzających świątynię oraz umożliwią poruszanie się w niej osobom niepełnosprawnym.

Liczba wyświetleń: 587

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.