Aktualności

XX-lecie samorządu zawodowego pielęgniarek

2011.05.25 15:55 , aktualizacja: 2012.02.28 12:20

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

„Niwelowanie różnic – zwiększanie równości w dostępie do opieki medycznej” – to hasło przyświecające obchodom Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej w 2011 roku. W tegorocznych uroczystościach, połączonych z XX-leciem Samorządu Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, które odbyły się 25 maja br. w Warszawie, wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

12 maja, w rocznicę urodzin Florencji Nightingale angielskiej pielęgniarki i działaczki społecznej, cały świat świętuje powstanie nowoczesnego pielęgniarstwa. Podczas warszawskich uroczystości, najbardziej zasłużonym pielęgniarkom i położnym, wręczono odznaczenia resortowe i samorządowe. Podsumowano kolejny rok pracy i zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów położono nacisk na etyczny wymiar wykonywanego zawodu.

 

Za szczególną postawę oraz zaangażowanie i trud włożony w ratowanie życia, marszałek Adam Struzik dyplomami uznania uhonorował dwanaście pielęgniarek z Mazowsza. Podziękował wyróżnionym za nieprzeciętne zasługi nie tylko na rzecz dobra mazowieckich pacjentów ale także dla podnoszenia standardów polskiej służby zdrowia. W 20. rocznicę powstania samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, wszystkim świętującym, marszałek życzył wytrwałości w pełnieniu codziennych obowiązków oraz niegasnącej satysfakcji płynącej z opieki nad chorymi i cierpiącymi. Podkreślił, że wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, zaufaniem i koniecznością ciągłego doskonalenia. Dlatego warto wykorzystać czas jubileuszu nie tylko na podsumowania, ale także na wyznaczenie dalszych rozwojowych celów.

 

W Polsce pracuje około 200 tys. pielęgniarek i położnych. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych to największa organizacja związkowa, która zrzesza około 80 tys. członków.

Liczba wyświetleń: 620

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.