Aktualności

50 lat minęło

2011.05.27 15:35 , aktualizacja: 2012.02.28 12:06

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Można tu zobaczyć pomnik Krasińskiego i teczkę Napoleona, posiedzieć na ławeczce miłości czy pospacerować po zabytkowym parku – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze ma już 50 lat. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 27 maja br. Wzięli w nich udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik - muzeum znane jest w całej Polsce. To prawdziwa perełka Mazowsza, która przyciąga miłośników sztuki romantycznej nawet z najodleglejszych stron. Bogata ekspozycja stała oraz wystawy czasowe, ożywiona działalność wystawiennicza i edukacyjna placówki a także niezwykłe zaangażowanie w popularyzowanie dorobku artystycznego epoki powinny zostać zauważone i docenione – dodał. Za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego marszałek uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym Pro Masovia.

 

Muzeum Romantyzmu po raz pierwszy otwarto w 1961 r. w 150. rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim. Muzeum tworzy zespół obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Odwiedzający mogą tu podziwiać m.in. neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX wieku, mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe.

 

W latach 2005-2008 muzeum, dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, wynoszącemuok. 9 mln zł zainwestowało w budowę dworu Krasińskich oraz ogrodzenie całego zespołu pałacowo-parkowego wg planów z 1908 r.

 

W 2010 r. muzeum otrzymało ponad 10 mln dofinansowania z Unii Europejskiej na I etap projektu utworzenia Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego.Dzięki tym środkom zabytkowy park w zespole pałacowo-parkowym odzyska dawny blask. Powstanie nowy Zespół Gospodarczo-Folwarczny z Wozownią i Ptaszarnią – „Folwark”.

 

Obchodom 50-lecia towarzyszyło otwarcie wystawy „Pejzaż polski w XIX i XX wieku”, prezentującej eksponaty ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i kolekcji prywatnych.

 

Honorowy patronat nad uroczystością objął Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

  • fot. Barbara Chmielewska,...
  • fot. Barbara Chmielewska,...
  • fot. Barbara Chmielewska,...
  • fot. Barbara Chmielewska,...
  • fot. Barbara Chmielewska,...

Liczba wyświetleń: 1000

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.