Aktualności

Święto Wolności

2011.06.05 08:20 , aktualizacja: 2012.02.28 10:42
Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska
fot. arch. Kancelarii...
fot. arch. Kancelarii...

4 czerwca br., w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Święta Wolności. Wzięli w nim udział m.in. były prezydent Lech Wałęsa, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a także działacze organizacji pozarządowych.

 

4 czerwca 1989 roku był dniem naszego triumfu. Dlatego, w 22 rocznicę tego wydarzenia, gorąco zachęcam do aktywnego działania na rzecz wolności – apelował prezydent Bronisław Komorowski.

 

W ramach obchodów prezydent uhonorował Orderami Odrodzenia Polski założycieli i działaczy organizacji pozarządowych, którzy przyczynili się do budowy społeczeństwa obywatelskiego po 1989 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni m.in. Janina Ochojska-Okońska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Jerzy Owsiak pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z kolei Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznano założycielom i pracownikom fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju dzieci, edukacji, kultury i ekologii.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory parlamentarne. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii naszego kraju. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

Liczba wyświetleń: 834

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.