Aktualności

„Dni Historii Płocka” 2011

2011.06.04 12:35 , aktualizacja: 2012.02.28 10:56

Autor: Renata Kwiatkowska, Delegatura UMWM w Płocku, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W pierwszy czerwcowy weekend w Płocku odbyły się coroczne „Dni Historii Płocka” połączone z „Dniem Chemika”. W koncercie jubileuszowym otwierającym obchody 3 czerwca br. uczestniczył m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

W programie obchodów znalazło się wiele ciekawych propozycji zarówno kulturalnych, muzycznych jak również sportowych. Goście mieli do wyboru: koncerty, wystawy, korowód, wycieczki po terenie koncernu Orlen, zawody żeglarskie, noc muzeów, widowisko teatralne, pokazy rycerskie, turniej kuszniczy.

 

W trakcie obchodów miało miejsce niezwykłe wydarzenie dla obchodzącego 65- lecie swego istnienia Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke. Zespół został uhonorowany przez marszałka Adama Struzika Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, który jest honorowym okolicznościowym wyróżnieniem za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Wraz z Zespołem „Dzieci Płocka” wystąpił także Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

 

Kolejnym wydarzeniem była próba pobicia przez płocczan rekordu Guinessa w tańczeniu oberka. Na Starym Rynku zatańczyło wspólnie 340 osób, a o tym czy Płock zostanie wpisany do księgi rekordów dowiemy się już niebawem.  Z 4 na 5 czerwca odbyła się  też „Płocka Noc Muzeów”, podczas której swoje podwoje otworzyły Muzeum Mazowieckie w Płocku, Skarbiec, Kaplica Królewska w Muzeum Diecezjalnym, a także Płocka Galeria Sztuki. Muzea i galerie przygotowały specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony fanów Nocy Muzeów. Miłośnicy sztuki mogli poczuć niezwykłą atmosferę twórczości artystycznej i kulturowej.\

 

W sobotni wieczór na deskach płockiego amfiteatru zostało wystawione widowisko muzyczne ”Notre Dame”, które przeniosło widzów do XV-wiecznego Paryża.W niedzielę na plaży nad Jeziorem Zdworskim miał miejsce Festyn Wędkarski, natomiast  po południu na zakończenie imprezy na Starym Rynku wystąpił Artystyczny Zespół Cygański Romen, który obchodzi 30-lecie swojego istnienia.

  • fot. Krzysztof Kaliński
  • fot. Krzysztof Kaliński
  • fot. Krzysztof Kaliński
  • fot. Krzysztof Kaliński
  • fot. Krzysztof Kaliński

Liczba wyświetleń: 834

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.