Aktualności

Mazowsze i Region Sztokholmski zacieśniają współpracę

2011.06.09 14:20 , aktualizacja: 2012.02.28 10:27

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • fot.Dorota Ł. Cichocka
  • fot.Dorota Ł. Cichocka
  • fot.Dorota Ł. Cichocka
  • fot.Dorota Ł. Cichocka
  • fot.Dorota Ł. Cichocka
  • fot.Dorota Ł. Cichocka

9 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie miało miejsce podpisanie „Programu Współpracy między Województwem Mazowieckim i Regionem Sztokholmskim na 2011 rok”.

 

Dokument podpisali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Sztokholmskiego Torbjörn Rosdahl. W spotkaniu uczestniczyli również członek Zarządu Regionu Sztokholmskiego Johan Sjölander oraz zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Rafał Zięba.

 

Wymiana informacji, doświadczeń oraz realizacja wspólnych projektów dotyczących m.in. ochrony zdrowia i polityki społecznej, rozwoju i planowania regionalnego, ochrony środowiska oraz współpracy zagranicznej to główne cele współpracy Mazowsza z Regionem Sztokholmskim.

 

Marszałek Adam Struzik przypomniał, że współpraca pomiędzy regionami trwa już od 2002 r. W ramach porozumienia lekarze oraz terapeuci z partnerskich miast uczestniczą w wielu konferencjach i seminariach oraz mają okazję przekonać się, jak funkcjonują placówki w Regionie Sztokholmskim i Województwie Mazowieckim. Jednym z istotnych obszarów współpracy jest także gospodarka przestrzenna.

 

Jak podkreślił podczas spotkania Przewodniczący Torbjörn Rosdahl, Mazowsze jest interesujące przede wszystkim ze względu na dużą powierzchnię i liczbę mieszkańców oraz wynikające stąd specyficzne rozwiązania, dotyczące m.in. komunikacji publicznej. Wyraził także nadzieję, że współpraca w kolejnych latach będzie równie satysfakcjonująca i owocna dla obu stron jak do tej pory.

 


Region Sztokholmski to światowy lider w realizacji zasad gospodarki opartej na wiedzy, z bogatym zapleczem instytucji sektora badań i rozwoju, zaawansowaną technologią informacyjną oraz znaczącymi osiągnięciami w medycynie i biotechnologii. Zamieszkuje go 20% ogółu ludności Szwecji - ok. 1.85 mln osób, z czego w stolicy kraju i regionu Sztokholmie ok. 750 tys. Powierzchnia regionu wynosi 6488 km2. Doskonale rozwinięte połączenia transportowe (sieć autostrad, porty i lotniska) przyciągają do regionu przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w dziedzinie zaawansowanych technologii.
Region Sztokholmski znany jest jednocześnie z wyjątkowej dbałości o środowisko. Prawie połowę powierzchni regionu zajmują lasy, a unikatowy sztokholmski archipelag, składający się z 24 tys. wysp i wysepek oferuje nieskażoną naturę w sąsiedztwie gęsto zaludnionej stolicy.

Liczba wyświetleń: 994

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.