Aktualności

26 mln zł z Unii na rewitalizację Szydłowca

2011.06.16 15:50 , aktualizacja: 2012.02.28 09:35

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot. arch.UM w Szydłowcu
fot. arch.UM w Szydłowcu
fot. arch.UM w Szydłowcu
fot. arch.UM w Szydłowcu
fot. arch.UM w Szydłowcu
fot. arch.UM w Szydłowcu

Renowacja szydłowieckiego Zamku, Ratusza Miejskiego, przebudowa budynku „Pod Dębem”, modernizacja placu Rynku Wielkiego, Skweru Staromiejskiego oraz ulicy Radomskiej, a także budowa Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego to główne założenia projektu miasta Szydłowca, który decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzyma ponad 26 mln zł unijnego dofinansowania. 

 

Umowę w tej sprawie podpisali 16 czerwca br. wicemarszałek Marcin Kierwiński, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz Burmistrz Gminy i Miasta Szydłowiec Andrzej Jarzyński.

 

Projekt zakłada renowację zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego, w którym znajdować się będą m.in. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, sale wystawiennicze, konferencyjne i szkoleniowe. Przeniesienie Biblioteki Publicznej do innego obiektu umożliwi utworzenie m.in. pracowni historii Szydłowca, w której powstanie stała ekspozycja z dokumentami, fotografiami, pamiątkami rodzinnymi, przedmiotami związanymi z historią szydłowieckich rodzin, organizacji, urzędów, cechów, znanych postaci w dziejach miasta itp. Ekspozycję wzbogacą pokazy multimedialne.

 

Rewitalizacji poddany zostanie także Park Radziwiłłowski. Znajdzie się w nim więcej drzew oraz wyznaczone będą nowe alejki. Wykonana zostanie także stylowa aranżacja rzeźbiarska.

 

W ramach prowadzonych prac w centrum Szydłowca wymienione zostanie oświetlenie ulic oraz płyty rynku i deptaka (kostka granitowa). Pojawią się również oznakowania miejsc historycznych i zabytkowych, które usprawnią poruszanie się po interesującej turystycznie przestrzeni. Z myślą o odpoczynku mieszkańców i zwiedzających stworzone zostaną oazy zieleni na płycie Rynku Wielkiego wraz z małą architekturą.

 

Projekt zakłada także remont elewacji Ratusza, a także zagospodarowanie Skweru Staromiejskiego. Gruntowny remont budynku „Pod Dębem” oraz adaptacja pomieszczeń pozwoli stworzyć bazę hotelową i restauracyjną. Powstanie tu również Centrum Informacyjne. Znajdująca się na zamku biblioteka zostanie przeniesiona do rozbudowanego i przebudowanego w ramach projektu „Domu Harcerza”. Będzie tam zlokalizowane nowoczesne Regionalne Biblioteczne Centrum Multimedialne.

 

 Tytuł projektu: Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza

Całkowita wartość projektu: 30 649 857,61 zł

Kwota dofinansowania: 26 052 378,97 zł

Beneficjent: gmina Szydłowiec

Liczba wyświetleń: 960

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.